181015 niepodleglosc

181015 niepodleglosc

To konkursowe sto procent oznacza poziom świadomości intelektualnej na temat kraju nad Wisłą, gdzie żyć nam przyszło…* Natomiast rzeczona świadomość intelektualna dotyczy wiedzy poniekąd szkolnej. Poniekąd, gdyż informacje np. o polskich laureatach Nagrody Nobla można zawdzięczać nie tylko placówkom oświatowym…

W szranki historyczno-literackie najliczniej stanęli uczniowie klas trzecich gimnazjum – 14 osób, klasy ósme godnie reprezentowała Maja Słomian, a siódmym zabrakło zapału. Tego ostatniego elementu nie starczyło również na radosną manifestację barw narodowych. Mimo zachęty nauczycieli do iście stadionowych czerwieni i bieli, młodzież zaprezentowała przywiązanie do barw szkolnych: szaro-czarno-dżinsowych… Może faktycznie jesteśmy narodem malkontentów, czyli stękaczo-narzekaczy? Bez fantazji (oprócz porywania się z motyką na słońce)? Chętnie zrzucających winę na innych, nawet jeśli ma to być pogoda, czyli słabo śródziemnomorski klimat? Może to przez te zabory?

Nic to, jak mawiał Michał Wołodyjowski, za całość wesołej (wszak jest co świętować) oprawy tego konkursu musiał wystarczyć szalik kibica-nauczyciela. Uczniowie widocznie skoncentrowali się na rozwiązywaniu zadań testowych. Bezkonkurencyjni okazali się: Jan Ochmański 3 e, Dawid Biś 3 b oraz ex aequo: Agnieszka Krawczyk i Wiktoria Nadolska – obie z 3 c – gratulacje! Oczywiście wszyscy zostali docenieni pozytywnymi wpisami w klasowych zeszytach spostrzeżeń, a ci najlepsi także ocenami celującymi z historii i języka polskiego. Nagrody wręczone im zostaną podczas apelu podsumowującego sukcesy pierwszego półrocza.

To była druga edycja tego wewnątrzszkolnego konkursu. Pierwszą, z roku szkolnego 2017/2018, wygrała Wiktoria Nadolska z ówczesnej 2c, a tuż za nią uplasował się Mateusz Dawid z ówczesnej 2d. Wszystko w ramach pełnych dumy i optymizmu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości świętowanych w naszej szkole.

*Fragment tekstu piosenki (z inwersją)  G. Tomczaka, świetnie się nadaje tu jej refren: „[…]Ty to masz szczęście, że w tym momencie żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą, ty to masz szczęście; twój kraj szczęśliwy, piękny prawdziwy, ludzie uczynni, w sercach niewinni […]”. No chyba, że to ironia…

Konkurs zorganizowały: pani Mariola Szymurska-Kałmuk i pani Magdalena Walocha.

[widgetkit id=367]