Szanowni Państwo,

W Szkole Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie korzystamy z wybranych aplikacji firmy Google oraz pakietu Office 365 firmy Microsoft. Pakiet narzędzi firmy Google i Microsoft, ułatwiają pracę w szkole i są używane przez kilkadziesiąt milionów uczniów i nauczycieli na całym świecie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie będą korzystać ze swoich kont do wykonywania zadań szkolnych, korzystania z konta UONET+ (dziennik elektroniczny), komunikowania się z nauczycielami i nauki umiejętności potrzebnych do uczestniczenia w społeczności internetowej XXI wieku.

Jakie dane osobowe gromadzą Google i Microsoft?

W ramach tworzenia konta ucznia Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie może udostępniać firmom Google oraz Microsoft niektóre dane osobowe tego ucznia, na przykład jego imię i nazwisko, adres e-mail i hasło. Firma Google może również gromadzić dane osobowe przekazywane bezpośrednio przez uczniów, takie jak numery telefonów wymagane w celu odzyskania konta lub zdjęcia profilowe dodawane do kont.

Ponadto Google i Microsoft gromadzą informacje związane z używaniem usług przez uczniów. Obejmuje to m.in.:

• informacje o urządzeniu, takie jak model, wersja systemu operacyjnego, unikatowy identyfikator oraz informacje o sieci komórkowej, w tym numer telefonu;
  • informacje z dziennika, w tym szczegóły używania usług, informacje o zdarzeniach związanych z urządzeniem oraz adres IP użytkownika;
  • informacje o lokalizacji gromadzone różnymi metodami, w tym przy użyciu adresów IP, urządzeń GPS i innych czujników;
  • unikatowe dane aplikacji, takie jak numer wersji aplikacji;

Jak Google i Microsoft wykorzystuje te informacje?

Google i Microsoft używają danych osobowych uczniów do udostępniania, obsługi i ochrony podstawowych usług Google i Office 365. Firmy te nie wyświetlają reklam w obrębie podstawowego zestawu usług, ani nie używa danych osobowych pochodzących z tych usług do celów reklamowych.

Czy Google i Microsoft wykorzystuje dane osobowe uczniów do kierowania reklam?

Nie. W przypadku użytkowników Google Classroom dla Szkół i Uczelni oraz usługi Office 365, Google oraz Microsoft nie wykorzystują żadnych danych osobowych (ani żadnych informacji związanych z kontem Google i Office 365) do kierowania reklam.

Czy dziecko może udostępniać informacje innym osobom za pomocą konta Google Classroom dla Szkół i Uczelni?

W Szkole Podstawowej nr 29 w Częstochowie zezwolono uczniom na dostęp do wybranych usług Google, takich jak Dokumenty Google, które zawierają funkcje umożliwiające udostępnianie informacji innym użytkownikom lub szerszemu gronu osób tylko w ramach Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie.

Czy Google ujawnia dane osobowe dziecka?

Google nie udostępnia danych osobowych firmom, organizacjom ani osobom spoza firmy Google, jeśli nie zaistnieje co najmniej jedna z następujących okoliczności:

• Zgoda rodzica lub opiekuna. Google może udostępnić dane osobowe niepełnoletnich użytkowników firmom, organizacjom lub osobom spoza firmy Google za zgodą rodziców tych użytkowników, możliwą do uzyskania przez szkoły korzystające z Google Classroom dla Szkół i Uczelni.
  • Przy pomocy Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie konta w usłudze Google Classroom są zarządzane przez szkoły. Administratorzy w tych placówkach mają dostęp do informacji przechowywanych na tych kontach.
  • Udostępnianie w związku z przetwarzaniem danych poza Google. Dane osobowe możemy przekazywać podmiotom stowarzyszonym i innym zaufanym firmom lub osobom, które przetwarzają je na potrzeby Google zgodnie z naszymi instrukcjami i informacjami na temat ochrony prywatności oraz przy zastosowaniu wszelkich odpowiednich środków ochrony poufności i bezpieczeństwa informacji.
  • Udostępnianie ze względów prawnych. Google udostępni dane osobowe innym firmom, organizacjom lub osobom spoza Google, jeśli stwierdzi w dobrej wierze, że dostęp do tych danych, ich wykorzystanie, przechowywanie lub ujawnienie są niezbędne, aby:
    • zapewniać zgodność z obowiązującym prawem, przepisami, procedurą prawną lub prawomocnym żądaniem instytucji państwowej;
    • egzekwować obowiązujące Warunki korzystania z usługi, w tym badać potencjalne naruszenia;
    • wykrywać oszustwa i zapobiegać ich występowaniu, a także rozwiązywać inne problemy dotyczące oszustw, bezpieczeństwa i kwestii technicznych;
    • chronić prawa, własność lub bezpieczeństwo firmy Google, użytkowników jej usług oraz pozostałych osób w sposób wymagany bądź dozwolony przez przepisy prawa.

Google udostępnia również informacje niezawierające danych osobowych – np. informacje o trendach w korzystaniu z usług Google – swoim partnerom oraz do użytku publicznego.

Jakie prawa ma rodzic lub opiekun?

Przede wszystkim mogą Państwo zgodzić się na zbieranie i używanie przez Google informacji o Waszym dziecku. W razie nie wyrażenia zgody, nie utworzymy konta Google Classroom dla Państwa dziecka, a Google nie będzie zbierać ani używać informacji o Państwa dziecku zgodnie z opisem zawartym w tym dokumencie.

Po wyrażeniu zgody na korzystanie z aplikacji Google przez Wasze dziecko otrzymują Państwo możliwość wglądu na konto dziecka i mogą Państwo poprosić o usunięcie tego konta. W tym celu należy skontaktować się z administratorem Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie. Jeśli chcą Państwo nakazać zaprzestania dalszego zbierania lub używania informacji o Waszym dziecku, mogą Państwo poprosić nas o ograniczenie dostępu dziecka do funkcji lub usług za pomocą dostępnych metod albo o całkowite usunięcie konta dziecka. Aby wyświetlić dane osobowe i ustawienia konta Google oraz zarządzać nimi, można również wejść na stronę https://myaccount.google.com (wymagane jest zalogowanie na konto Google).