Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – rok szkolny 2023/24

Opiekunowie: Iwona Górawska, Mariola Szymurska-Kałmuk
Przewodniczący: Aleksander Cichoński klasa 8a
WiceprzewodniczącyNadia Massalska, Bartosz Szudzik klasa 8a

Członkowie Zarządu:
Paulina Kożuch klasa 7c
Konstanty Muramatsu-Jurczak klasa 7c
Igor Rędzioch klasa 6a

 

Bal karnawałowy

22 stycznia 2024r odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Tematem przewodnim strojów karnawałowych  był „Pan i Pani Zima”. Uczniowie zadbali nie tylko o ubiór, dekorowali także twarze i włosy. Świetnie dobrana muzyka, którą wcześniej ustalił Samorząd Szkolny, po konsultacji z kolegami i koleżankami, sprawił, że dzieci bawiły się wyśmienicie. Było dużo radości, spontaniczności i śmiechu. A wszystko pod hasłem „Szkoły Promującej Zdrowie”. Dlatego nie zabrakło soków owocowych własnej produkcji, domowych lemoniad i zdrowych przekąsek. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała grupa nauczycieli. Poniżej krótka fotorelacja z zabawy.

Świąteczny czas

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, to czas radosnego oczekiwania. Czas, w którym społeczność szkolna spotyka się na wigiliach, składa sobie życzenia i obdarowuje się drobnymi prezentami. W klasach odbyły się wigilie. Uczniowie i nauczyciele miło spędzali ten czas, łamiąc się opłatkiem, próbując smakołyki i śpiewając kolędy. Nierzadko pojawiał się też św. Mikołaj.

Samorząd Szkolny SP 29 również pamiętał o tradycji świątecznej składając życzenia i obdarowując drobnymi upominkami.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2023r. minęła 250 rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. Była to świetna okazja do lekcji historii, którą zaprezentowali uczniowie Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie. W każdej klasie, przedstawiali oni rys historyczny tego doniosłego wydarzenia. Nie obyło się bez quizów i słodkich nagród. Ten dzień został dodatkowo uświetniony przez uczniów naszej szkoły galowymi strojami i uśmiechem na twarzy.

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Z tej okazji Samorząd Szkolny zorganizował konkurs na plakat z okazji rocznicy odzyskania Wolności i Niepodległości. Społeczność uczniowska uczciła ten dzień włączając się m.in. w realizacje konkursu. Plakaty ozdobiły drzwi klas lekcyjnych.

Zwycięzcą w kategorii klas młodszych została klasa IIa, która wykonała prace pod opieką wychowawcy p. Anny Krygier.

Natomiast w kategorii klas starszych, zwyciężyła klasa VIIb, która wykonała pracę pod opieką p. Katarzyny Głębiewskiej.

Zabawa Andrzejkowa

30 listopada 2023 roku, uczniowie naszej szkoły mogli spotkać się na dyskotece szkolnej, którą organizował Samorząd Szkolny. Uczniowie poszczególnych klas mogli zgłaszać swoje propozycje muzyczne wcześniej, tak aby repertuar spełniał oczekiwania uczniów. Nie zabrakło dobrej zabawy. Niektórzy uczniowie przygotowali zabawne przebrania. Całość imprezy odbywała się pod opieką nauczycieli, którzy dbali o bezpieczeństwo uczniów: p. Iwona Górawska, p. Mariola Szymurska-Kałmuk, p. Elżbieta Woźniak, p. Barbara Rek, p. Wioletta Kotarska- Drewniak.


Rok szkolny 2022/23

KONFERENCJA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

16 maja 2023 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z Naszej Szkoły uczestniczyli w Konferencji pt. “Samorząd Uczniowski drogą do wychowania dzieci i młodzieży ku wartościom”, która odbyła się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli “WOM”.

Celem konferencji było ukazanie różnych możliwości działania samorządu w szkole. Trzy szkoły prezentowały jak u nich wyglądała praca SU w ciągu całego roku. Dało to innym szkołom w tym również naszej inspiracje do dalszych działań.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

28 kwietnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczcili zbliżające się Święto Konstytucji. Odbyły się krótkie prezentacje dotyczące zbliżającego się Święta 3 Maja. Uczniowie klasy 7a w składzie: Gabrysia Gołębiewska, Emilia Drabek i Mikołaj Sypek przybliżyli historię i okoliczności uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji. Przybliżyli również postacie historyczne, które brały udział w tej najważniejszej dla kraju ustawy. Każda klasa ponadto otrzymała link do strony z multimedialną prezentacją dotyczącą ww. Wydarzenia. Każda klasa wykonała okolicznościową gazetkę upamiętniającą Święto Konstytucji.

KONKURS PLASTYCZNY PT. „PANI WIOSNA”

W marcu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na plakat pt. „Pani Wiosna”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 25 marca. Wszystkie prace były bardzo ładne co sprawiło dużą trudność w wyborze zwycięzcy. Po naradzie jury zadecydowało przyznać następujące lokaty:

I miejsce – Nadia Nowodzińska – klasa 2b
II miejsce – Oliwia Lech – klasa 2b
III miejsce – Natalia Caban – klasa 2a
                     Alicja Nowak – klasa 2a
                     Lila Kwiatkowska – klasa 2b

Zwycięzcom gratulujemy!!!
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na apelu podsumowującym II półrocze.

KONKURS NA WIOSENNO – WIELKANOCNĄ DEKORACJĘ SALI

W marcu 2023r. Samorząd Uczniowski wraz z p. Bożeną Kuklą zorganizował konkurs na najładniejszy wystrój wiosenno – wielkanocny sali. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 20 kwietnia. Nagrodą dla klas I-III był słodki upominek, natomiast klasy starsze walczyły o “Złoty bilet”, który upoważnia do jednorazowego przełożenia zapowiedzianej i niezapowiedzianej kartkówki, po wcześniejszym głosowaniu w klasie. Komisja konkursowa w składzie: p. Bożena Kukla, p. M. Blachnicka-Kajdzik, p. J. Kościelny oraz wybrani uczniowie przyznali następujące miejsca:

Klasy I-III
I miejsce – 6a, 5b
II miejsce – 5a, 4b
III miejsce – 4a

Klasy I-III
I miejsce – 3a
II miejsce – 3b
III miejsce – 1c

Zwycięzcom gratulujemy!!!

KONKURS NA WIOSENNĄ DEKORACJĘ DRZWI KLASOWYCH

W marcu Samorząd Uczniowski wraz z p. Bożeną Kuklą ogłosił konkurs na wiosenną dekorację drzwi klasowych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 13 kwietnia. Wszystkie dekoracje były bardzo pomysłowe, co sprawiło, że wybór był niezwykle trudny. Po naradzie jury w składzie: p. B. Kukli, p. Jakuba Kościelnego, p. M. Blachnickiej-Kajdzik, Zuzanny Bidzińskiej, Kai Oczkowicz, Martyny Jachowicz, Zuzanny Kmieć zostały przyznane następujące miejsca:

Klasy I-III
I miejsce – klasa 2a,2b
II miejsce – klasa 3a
III miejsce – klasa 1c

Klasy IV – VIII
I miejsce – klasa 6c i 6b
II miejsce – klasa 6a i 5b
III miejsce – klasa 8b i 4b

Nagrodą w klasach I-III był słodki upominek, natomiast klasy starsze walczyły o “Złoty bilet”.
Zwycięzcom gratulujemy !!!

Konkurs na najsympatyczniejszą koleżankę z klasy

Z okazji Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs na najsympatyczniejszą koleżankę z klasy. Głosowanie było tajne. W konkursie brali udział uczniowie klas IV – VIII. Chłopcy z każdej klasy zagłosowali i oto wyniki:
Klasa 4a – Blanka Kusiakiewicz
Klasa 4b – Nikola Kwiatkowska
Klasa 4c – Julia Sosnowska
Klasa 5a – Emilia Meinert
Klasa 5b – Natalia Antoniak
Klasa 6a – Antonina Kielan
Klasa 6c – Paulina Kożuch
Klasa 7a – Nadia Massalska
Klasa 8a – Zofia Karolczyk
Klasa 8b – Kaja Erdman
Klasa 8d – Zofia Sowa
Gratulujemy !!!

Dyskoteka Karnawałowa

21 lutego odbyła się w Naszej Szkole dyskoteka karnawałowa zorganizowana przy udziale Samorządu Uczniowskiego i zaangażowanych nauczycieli. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17:00 i trwała do godziny 19:00, chociaż wszyscy chcieli bawić się dłużej. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali: p. Jakub Kościelny, p. E. Woźniak, p. M. Blachnicka – Kajdzik, p. K. Swodczyk, p. K. Opic, p. K Turniak.

Uczniowie klasy VIIIa Daniel Tomalski i Marcin Łatacz zadbali o doskonałą oprawę muzyczną, która spowodowała, że wszyscy dobrze się bawili. Jak to w karnawale bywa część uczniów wystąpiła w oryginalnych przebraniach i maskach co zostało uwiecznione na zdjęciach. Oprócz tańców i zabaw przy muzyce uczniowie grali też w gry planszowe.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy.

Konkurs na najładniejszą walentynkową dekorację klasy

W lutym 2023r. Samorząd Uczniowski wraz z p. Bożeną Kuklą zorganizował konkurs na najładniejszy wystrój walentynkowy sali. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 16 lutego. Nagrodą dla klas I-III był słodki upominek, natomiast klasy starsze walczyły o “Złoty bilet”, który upoważnia do jednorazowego przełożenia zapowiedzianej i niezapowiedzianej kartkówki, po wcześniejszym głosowaniu w klasie. Komisja konkursowa w składzie: p. Bożena Kukla, p. M. Blachnicka-Kajdzik, p. J. Kościelny, p. B. Rek oraz uczniowie: Natalia Antoniak, Maria Karoń i Mia Łuszczyńska przyznały następujące miejsca:

Klasy I-III
I miejsce – klasa 3a
II miejsce – klasa Ia i IIIb

Klasy IV – VIII
I miejsce – klasa 5b i 6b
II miejsce – klasa 6a
III miejsce – klasa 5a i 4a

Zwycięzcą gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Poczta Walentynkowa

W lutym Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Od poniedziałku 6 lutego można było wrzucać walentynki do wykonanych przez przedstawicieli SU pięknie ozdobionych pudełek. “Skrzynka walentynkowa” znajdowała się na holu przy głównym wejściu. Przygotowaniem poczty walentynkowej zajęli się przedstawiciele SU: Nadia Ulman, Zofia Zakrzewska, Kalina Kasprzycka, Zofia Karolczyk, Zofia Sułkowska, Martyna Jachowicz, Daniel Erdman, Filip Miodek, Eryk Skowron, Wiktoria Długosz i Maja Zabochnicka.

W poniedziałek wszystkie walentynki zostały podzielone na klasy, a w Dzień Świętego Walentego wręczone odbiorcom.

Konkurs na najładniejszą świąteczną dekorację klasy

W grudniu 2022r. Samorząd Uczniowski wraz z p. Bożeną Kuklą zorganizował konkurs na najładniejszą świąteczną dekorację klasy.
31 stycznia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Nagrodą dla klas I-III był słodki upominek, natomiast klasy starsze walczyły o “Złoty bilet”. Komisja konkursowa w składzie: p. Bożena Kukla, p. M. Blachnicka-Kajdzik, p. Renata Gajda, p. Jakub Kościelny przyznała następujące miejsca:

Klasy I-III
I miejsce – klasa 1c
II miejsce- klasa 1b,3a

Klasy IV-VIII
I miejsce – klasa 5b
II miejsce – klasa 6b, 6a
III miejsce – klasa 4c, 5a, 8b

Życzenia świąteczne

20 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z p. J. Kościelnym złożyli Dyrekcji, Nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia świąteczne, wręczając wykonane przez p. B. Marks przepiękne kartki bożonarodzeniowe. Tego samego dnia delegacja Samorządu Uczniowskiego z p. M. Blachnicką – Kajdzik udała się do Urzędu Miasta i Kuratorium Oświaty w Częstochowie, gdzie złożyła życzenia i obdarowała przepięknymi kartami bożonarodzeniowymi pracowników w.w. Urzędów.

Dyskoteka andrzejkowa

29 listopada odbyła się w Naszej Szkole dyskoteka zorganizowana przy udziale Samorządu Uczniowskiego i zaangażowanych nauczycieli. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17:00 i trwała do godziny 19:00, chociaż wszyscy chcieli bawić się dłużej.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali: p. Bożena Kukla, p. Jakub Kościelny, p. E. Woźniak, p. M. Blachnicka – Kajdzik, p. K. Swodczyk, p. K. Opic, p. K Turniak.

Uczniowie klasy VIIIa Daniel Tomalski i Marcin Łatacz zadbali o doskonałą oprawę muzyczną, która spowodowała, że wszyscy dobrze się bawili.

W czasie dyskoteki działały również stoiska z wróżbami andrzejowymi, obsługiwanymi przez następujących uczniów: Nadię Ulman, Kaję Erdman, Alę Erdman, Wiktorie Długosz, Lidię Gulbinowicz, Tosię Rozpondek, Martynę Jachowicz, Zuzię Kmieć, Zosię Zakrzewską oraz Kalinę Kasprzycką.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy.

Konkurs na dekorację jesienną klasy

W listopadzie Samorząd Uczniowski wraz z p. Bożeną Kuklą zorganizował konkurs na najładniejszą jesienną dekorację klasy.

17 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Nagrodą dla klas I-III był słodki upominek, natomiast klasy starsze walczyły o “Złoty bilet”. Komisja konkursowa w składzie: p. Bożena Kukla, p. M. Blachnicka-Kajdzik, p. Renata Gajda, p. Jakub Kościelny, Wiktoria Długosz oraz Kasia Noga przyznały następujące miejsca:

Klasy I-III
1 miejsce – klasa 2a, 2b, 3b
2 miejsce – klasa 1c

Klasy IV-VIII
1 miejsce – klasa 5b i 6b
2 miejsce – klasa 4c

Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w konkursie.

Złożenie kwiatów i zniczy na Cmentarzu św. Rocha

W Dzień Zaduszny przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na Cmentarz św. Rocha, najstarszą częstochowską nekropolię. Celem wyjścia było złożenie kwiatów i zniczy na grobach poległych żołnierzy i osób zasłużonych. Uczniowie zapalili również znicze na grobach opuszczonych. Udali się również na grób Haliny Poświatowskiej wybitnej częstochowskiej poetki, gdzie chwilą zadumy i modlitwy uczcili jej pamięć.

Czas Zaduszek, to czas, aby wspominać tych, którzy od nas odeszli, czas modlitwy i zadumy. Odpowiedni moment na oddanie hołdu poległym żołnierzom, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

Konkurs na najlepiej przebraną klasę w wybrany kolor jesieni

28 października Samorząd uczniowski zorganizował międzyklasowy konkurs na najlepiej przebraną klasę w wylosowany wcześniej kolor jesieni. Nagrodą jest złoty bilet, który uprawnia do przełożenia dowolnej kartkówki. Natomiast w klasach I-III nagrodą jest słodki upominek dla wygranej klasy. Trudno było wyłonić tylko jedną klasę dlatego przyznano trzy miejsca. Spośród klas biorących udział w komisja konkursowa dokonała następującego wyboru:

I miejsce – 8d
II miejsce – 6a, 5a
III miejsce – 6b

Klasy 2a, 2b oraz 3a otrzymają słodki upominek. Natomiast wygrani z klas IV – VIII Złoty Bilet.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli Dyrekcji, Nauczycielom, oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, wręczając ręcznie robione kartki, które wykonane zostały przez panią Barbarę Marks i Ksenię Turniak. Delegacja członków Samorządu udała się również do Kuratorium Oświaty i Urzędu Miasta w Częstochowie, gdzie również złożyła życzenia obdarowała ręcznie robionymi kartkami pracowników w.w. Urzędów.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Na początku października w Naszej Szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Zebrani przedstawiciele klas IV – VIII głosowali na przewodniczącego i zastępcę SU. Były cztery kandydatury spośród przewodniczących klas ósmych: Zofia Karolczyk – 8a, Kaja Erdman – 8b, Maja Zabochnicka – 8c, oraz Wiktoria Długosz – 8d.

Najwięcej głosów otrzymała Zofia Karolczyk z klasy 8a, na drugim miejscu znalazły się dwie kandydatki: Wiktoria Długosz i Kaja Erdman. Ponowne głosowanie rozstrzygnęło kto zostanie zastępcą. Przewagą jednego głosu wygrała Kaja Erdman.

Nowo wybrany SU dokonał wyboru Członków Zarządu. W jego skład weszły:
Wiktoria Długosz – klasa 8d
Nadia Massalska – klasa 7a
Paulina Kożuch – klasa 6c


Rok szkolny 2021/22

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny i w ramach Dnia Samorządności uczniowie przejęli władzę nad szkołą… A tak poważnie … Samorząd Uczniowski zaplanował na ten dzień szereg atrakcji. Po pierwsze był to Dzień SuperHiperKolorowy, można było się ubrać, przebrać i pomalować jak najbardziej kolorowo. Zawitała do nas również akcja „no backpack day”, czyli dzień bez plecaka. Wyobraźnia ucznia nie zna granic, nawet sanki się znalazły, może dlatego, że trzeba było pożegnać zimę. Nie obeszło się bez KONKURSU na najbardziej kolorowe-wiosenne drzwi sali, ponieważ poziom był bardzo wysoki i komisja konkursowa nadal obraduje, wyniki zostaną podane wkrótce. I na koniec władza w rękach uczniów, czyli prowadzenie lekcji z ich perspektywy, punktu widzenie i inwencji.
Brawo Samorządziaki!!! Chcemy więcej 🙂

Solidarni z Ukrainą

1 marca 2022r. Samorząd Uczniowski zaangażował się w akcję „Solidarni z Ukrainą” okazując wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.W tym dniu uczniowie naszej szkoły ubrali się w niebiesko-żółte kolory, symbolizujące barwy ukraińskiej flagi oraz zaprezentowali inne elementy takie jak: niebiesko-żółta wstążka, kotylion lub przypinka.Drzwi sal lekcyjnych zamieniły się w tablice, na których uczniowie umieszczali kolejne symbole solidarności.  Samorząd Uczniowski wsparł również Szkolny Wolontariat w prowadzeniu zbiórki darów dla Ukrainy.
SP29 Murem za Ukrainą!!!

Konkurs na projekt Złotego Biletu

W styczniu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najlepszy projekt Złotego Biletu. Każda klasa mogła zgłosić tylko jeden projekt, a najlepszy z nich stawał się oficjalnie funkcjonującym Złotym Biletem.Autorem zwycięskiego projektu okazał się Mikołaj Sypek z klasy 6a, ale komisja konkursowa zdecydowała się również wyróżnić pracę Bartosza Hibnera z klasy 8c. Obie klasy w nagrodę otrzymały Złoty Bilet, który jak wiecie upoważnia do przełożenia dowolnej kartkówki. Gratulujemy!!!

Konkurs „Uśmiechnij się w maseczce”

Noszenie maseczek nie musi być nudne i żeby to udowodnić Samorząd Uczniowski zorganizował międzyklasowy konkurs na najbardziej uśmiechniętą maseczkę. 18 listopada wszyscy uczniowie założyli przygotowane przez siebie maseczki, a dla najbardziej zaangażowanego oddziału komisja konkursowa przygotowała nagrodę w postaci „Złotego Biletu”, który uprawnia do przełożenia dowolnej kartkówki oraz pudełko maseczek do użytku wewnątrzklasowego.
Zaangażowanie uczniów było ogromne i choć niełatwo było wyłonić zwycięzców, najpiękniej uśmiechały się klasy 7c i 7d.

W tym trudnym, pandemicznym czasie nośmy maseczki, żeby się na wzajem chronić, ale nie zapominajmy też o życzliwości i uśmiechu na co dzień.

Dzień Edukacji Narodowej

W Dniu Edukacji Narodowej zwanym potocznie „Dniem Nauczyciela” przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli Dyrekcji, Nauczycielom, Pedagogom oraz innym pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, obdarowując ręcznie robionymi kartkami, które pod kierunkiem i z nieocenioną pomocą Pani Barbary Marks wykonali uczniowie naszej szkoły.

Wybory na Przewodniczącego Szkoły

W wyborach na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego wystartowało 2 kandydatów, Ania Mielczarek z klasy 8c i Kamil Grabara z klasy 8a. Po morderczej, ale uczciwej kampanii wyborczej nastała cisza wyborcza.

1 października zwolennicy obu kandydatów mogli oddać głos na osobę, która przedstawiła ciekawszy program wyborczy, dała się lepiej zauważyć i przekonała potencjalnych wyborców, że to właśnie ona najlepiej zadba o ich interesy.

Uprawnionych do głosowania było 396 uczniów naszej szkoły.
Oddano 357 głosów (w tym 8 nieważnych). W głosowaniu wzięło udział 90% społeczności uczniowskiej.
Ania uzyskała 227 ważnych głosów, co stanowi 65% (zwycięstwo w 13 okręgach wyborczych)
Kamil uzyskał 122 ważne głosy, co stanowi 35% (zwycięstwo w 7 okręgach wyborczych)
Oboje kandydaci zajmując najwyższe stanowiska w Zarządzie SU będą wspólnie działać na rzecz naszej szkoły.
Pierwsza decyzja na nowym stanowisku – wybór pozostałych członków Zarządu.