210318 aktywni blekitni

210318 aktywni blekitni

Woda jest niezbędna do życia wszystkich organizmów żywych, dlatego koniecznym jest umiejętne gospodarowanie jej cennymi, ale stale zmniejszającymi się zasobami. Nasza szkoła przystąpiła do programu „Aktywni Błękitni” wychodząc założenia, że:

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” To od wiedzy, świadomości i nawyków młodego pokolenia, zależy zbilansowane gospodarowanie wodą. Młodzi ludzie już dziś mogą mieć wpływ na jej oszczędzanie, jeśli dobre nawyki będą zaszczepiać swoim najbliższym.

Pierwsze trzy tygodnie marca dla Aktywnych Błękitnych były bardzo pracowite. Uczniowie, którzy przystąpili do projektu, uczestniczyli w lekcjach na tematy: „Stop suszy” i „Jak moja rodzina oszczędza wodę?”. Uczestnicy podzieleni na grupy wiekowe podejmowali różne czynności: klasy młodsze brały udział w konkursie plastycznym dotyczącym podjętej tematyki, klasy starsze podjęły działania promujące tematykę ogólnie pojętej wody: na lekcję ubierały się w kolory niebieskie, brały udział w konkursie fotograficznym. Po zakończonych pierwszych zajęciach uczniowie przeprowadzili rozmowy ze swoimi rodzicami w domu na temat oszczędzania wody, wspólnie zastanawiali się, jak wcielić w życie program ochrony wody. Zaowocowało to opracowaniem kodeksu oszczędzania wody:

– kąp się pod prysznicem, a nie w wannie,

– zakręć kran podczas mycia zębów,

– zamontuj spłuczki z dozownikiem wody w toalecie,

– zamontuj baterie umywalkowe z zaworami kulkowymi,

– wypełnij maksymalnie bęben w pralce zanim włączysz pranie,

– podlewaj rośliny wodą odzyskaną z deszczu,

Zajęcia odbywały się zarówno stacjonarnie, jaki i zdalnie, za pomocą platformy Teams. Dzieci w atrakcyjnej formie pozyskały wiedzę, którą podzieliły się w swoich domach i zachęcały domowników do podjęcia wspólnych działań.

 

[widgetkit id=524]