— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

foto: Marcin Szala

Drodzy Uczniowie!

Nadszedł czas zasłużonych ferii zimowych. Niech ten wspaniały czas dostarczy Wam wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami. Jednak prosimy, aby nie opuszczał Was zdrowy rozsądek podczas zabaw w czasie ferii. Dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób, które Wam towarzyszą. Nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Po feriach wracajcie do nauki zadowoleni, uśmiechnięci, z nową energią.
Życzymy wszystkim zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku po trudach kilkumiesięcznej pracy.

NIEWAŻNE GDZIE SPĘDZASZ FERIE!!!

SĄ ZASADY O KTÓRYCH ZAWSZE NALEŻY PAMIĘTAĆ!!!

• Informuj opiekunów gdzie dokładnie idziesz i o której godzinie wrócisz
  • Nie noś kluczy, komórki, pieniędzy w widocznym miejscu – to może skusić potencjalnego złodzieja
  • Nie rozmawiaj z obcymi osobami i nie ufaj im
  • Przestrzegaj zasad poruszania się po drodze
  • Nie przebiegaj przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
  • Bądź widoczny na drodze
  • Nikomu nie podawaj swojego adresu zamieszkania, nazwiska, nr telefonu
  • Jeśli ktoś próbuje Cię skrzywdzić, wołaj głośno o pomoc
  • Jeśli ktoś krzywdzi Twojego kolegę, reaguj natychmiast i zawołaj osobę dorosłą
  • Ubieraj się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
  • W wolnym czasie przebywaj na świeżym powietrzu, dbaj o aktywność fizyczną.
  • Pamiętaj o zdrowym odżywianiu.

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI!!!
W trakcie zimowego wypoczynku rodzice mogą pozwolić Ci na większą swobodę czasową
w korzystaniu z Internetu. Surfowanie w sieci to świetna zabawa, pamiętaj jednak, że i tam może czekać
na Ciebie niebezpieczeństwo:

• Zamieszczane w Internecie informacje są publiczne, każdy może je zobaczyć
    i wykorzystać, dlatego nie podawaj swoich danych, nie dziel się prywatnymi informacjami.
  • Nigdy nie zamieszczaj lub nie wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Ciebie lub innej osoby
    (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
  • Zachowaj dystans – nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi
    w sieci.
  • Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
  • Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.