— — — — — — — — — — — — —

Już za chwilę rozpoczną się ferie zimowe! Pamiętajmy, że jest to nie tylko czas odpoczynku od nauki, czas beztroskiej zabawy i wypoczynku, ale również czas wymagający od nas dorosłych szczególnej uwagi dotyczącej bezpieczeństwa naszych pociech i nas samych.

Ważne!

 1. Oczekując na śnieg pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw na powietrzu. Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.
 2. Zadbajmy o to, żeby nasze dzieci i młodzież nie spędzały wielu godzin przy komputerach, telefonach, czy tabletach. Pamiętajmy o zachowaniu tzw. higieny cyfrowej. Przypominajmy o zagrożeniach wynikających z nieograniczonego korzystania z Internetu.
 3. Porozmawiajmy z dziećmi o tym, że każdy ma prawo do tego, żeby mieć zły dzień czy zły humor i uczmy dzieci, jak sobie z tym poradzić.
 4. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że najlepiej spędzony czas, to czas z rodziną. Jeśli nie jesteśmy w stanie poświęcić dzieciom całego dnia, to wygospodarujmy czas na rozmowę, wspólne aktywności, czy to na powietrzu czy też w ciepłym domowym zaciszu.
 5. Pamiętajmy o telefonach alarmowych:
  Telefon ratunkowy – 112
  Policja – 997
  Straż pożarna – 998
  Pogotowie ratunkowe – 999

Czas wolny od nauki powinniśmy wykorzystać na regenerację organizmów naszych dzieci, aby były one gotowe do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności po powrocie do szkoły. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, aby z energią po dwutygodniowym wypoczynku powróciły do codziennych zajęć w pełni sił i z nowymi pomysłami.