171214 dbi

171214 dbi

Na całym świecie – bezpiecznie w Internecie

20 marca to idealny termin na wielki finał Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczny Internet. Naszego konkursu. Tegoroczna – czwarta – edycja nosiła tytuł Działajmy razem! Celem zainicjowanego przez SP 29 przedsięwzięcia jest stałe uwrażliwianie młodego pokolenia na: etyczne, komfortowe, beztroskie, czyli bezpieczne poruszanie się w sieci.

W tych prestiżowych, bo pod  honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy, zmaganiach dotyczących stworzenia (w dowolnym programie graficznym) plakatu  odzwierciedlającego treść apelu Działajmy razem! wzięło udział 56 uczniów.

Najpiękniejszymi dziełami i kreatywnością jury zachwycili –

– w kategorii kl. 1-3:

I miejsce – Ksawery Mijas, Szkoła Podstawowa w Miedzierzy, Smyków, opiekun p. Izabela Basiak;

II miejsce – Oskar Jankowski, Szkoła Podstawowa nr 3 Lębork, opiekun p. Anna Piekarczyk;

III miejsce – Blanka Stępień, Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie, opiekun p. Justyna Piela;

– w kategorii kl. 4-6:

I miejsce ex aequo: Antoni Bednarek, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie, opiekun p. Katarzyna Strumińska;

Filip Dziurkowski, Szkoła Podstawowa nr 34 w Częstochowie, opiekun p. Tomasz Dudek;

II miejsce Piotr Kaczor,  Szkoła Podstawowa nr 1 we Włoszczowie, opiekun p. Agnieszka Skrobisz;

III miejsce Emilia Popek, Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach,  opiekun p. Agnieszka Myrcha;

– w kategorii kl. 7-8:

I miejsce Stanisław Mackiewicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego
w Libiążu, opiekun p. Joanna Jedynak;

II miejsce Igor Kotłowski, Szkoła Podstawowa im. Jana Penconka w Gowinie, opiekun p. Kamila Łaga;

III miejsce ex aequo Aleksandra Hendel, Szkoła Podstawowa w Miedzierzy, Smyków, opiekun p. Izabela Basiak;

                                  Natalia Giermach, Szkoła Podstawowa w Miedzierzy, Smyków, opiekun p. Izabela Basiak.

Brawo! Wyrazy uznania dla młodych twórców i ich opiekunów! Do gratulacji dołącza się z jury w składzie:

  1. Magdalena Celeban – Prezes Fundacji „Niech Się…Dzieje”, Koordynator Programu UODO „Twoje dane – Twoja sprawa”,
  2. Piotr Włoczek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie,
  3. Krzysztof Półrolnik – konsultant Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie,
  4. Magdalena Sawicka – konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie pod przewodnictwem p. Iwony Nędzyńskiej-Mól – dyrektor SP 29, które oceniało trafność i oryginalność przedstawienia tematyki konkursu oraz walory artystyczne pracy.

Aby uhonorować zacne grono gości mieliśmy zaprezentować krótki program artystyczny. Eliza Xerxy z 6 b wyśpiewałaby zarzut wobec sieci: Internet – małą ściemniarą, wygą, wróblicą, cwaniarą, plącze nam nogi i mówi idź. O ryzyku jakie niesie rzeczywistość wirtualna traktowałby popis choreograficzny Mai Rytkowskiej z 8 a i zespołu Mamy tę moc. Następnie dzięki bajkowym skeczom internetowym z cyklu lektury nogami do góry publiczność mogłaby nieco odetchnąć od strachu przed ciemną stroną mocy sieciowej… Rozbawiłaby nas grupa w składzie: Wiktoria Długosz, Marek Krzywda, Kazimierz Stasiński – 5 d; Nadia Massalska, Jan Załęcki, Bartek Szudzik, Jakub Grabowski, Mateusz Nawrocki, Szymon Chłąd – 4 a. W roli nietuzinkowych konferansjerów: Julia Białek i Piotr Krzywda – 7 a… To wszystko tryb przypuszczający, bo wirus koronowany zrujnował wszystkie palny!

Pożegnalibyśmy się przesłaniem, nieco matrymonialnym w nawiązaniu do występów kabaretowych: Internauci wszystkich krajów – łączcie się bezpieczne! Do połączenia – nie tylko w sieci – za rok! Niestety okazało się, że na całym świecie bezpiecznie tylko w Internecie…

Dyrektor Szkoły składa serdeczne podziękowania członkom komisji i wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do sprawnego przygotowania i przeprowadzenia konkursu.

Organizacja nagród – p. Latos; prezentacja multimedialna – p. Kościelny; koordynator części (niespełnionej) artystycznej – p. Walocha współpraca muzyczno-choreograficzno-scenograficzna: p. Witczak, p. Głębiewska, p. Jędryszczak-Charuba.