Autor: Magdalena Kempa

— — — — — — — — — — — — — — —

Co roku w październiku rusza Kampania Białych Serc. W poprzednich siedemnastu edycjach podejmowała tematy związane z zagrożeniami czyhającymi szczególnie na dzieci  i młodzież – od narkotyków, dopalaczy, poprzez gry komputerowe, a kończąc na problemie samobójstw.

W tym roku zachęcano kategorycznie, używając trybu rozkazującego: „Włącz alarm”. W jakim celu taka pobudka? Aby propagować wyzwolenie od fonoholizmu. Nasze Szkolne Kluby – Wolontariatu oraz Unicef zaangażowały się w akcję budzenia świadomości wśród społeczności uczniowskiej w związku z krótką smyczą, na której trzymają nas telefony.

Między 12-23 października wszystkie klasy przyłączyły się do tego przedsięwzięcia, poruszając problem fonoholizmu, czyli uzależnienia behawioralnego podczas zajęć z wychowawcą. Efektem ich działań były „uskrzydlone sercami” drzwi pracowni pełne białych: rad, recept, apeli, reklam promujących zdrowe korzystanie z możliwości urządzeń mobilnych.

Ponadto w środę 19 października i poniedziałek 24 października podczas przerw śródlekcyjnych odbyły się białe happeningi w myśl idei: „Smartfon – pożyteczny, ale niebezpieczny!!!” Wolontariusze SKW oraz Szkolnego Klubu Szkół Unicef przeszli korytarzami SP 29, dzierżąc transparenty oraz skandując hasła związane z profilaktyką antyfonoholizmową. W sercu szkoły – na forum – stworzono ogromny organ wiadomego koloru, jako kolejny dowód aktywnego włączenia się w Kampanię Białych Serc.

Może od tej pory będzie mniej uwag za korzystanie z telefonów komórkowych? Może uczniowie zaczną wyżej cenić kontakty bezpośrednie od tych „telenetowych”?

Dziękujemy serdecznie wszystkim wychowawcom za pomoc i zaangażowanie.