Sylwetki znanych pisarzy (PDF)
Inspiracji w poszukiwaniu odpowiedniej lektury można poszukać na następujących stronach internetowych:
Biblioteki cyfrowe:
POLONA – Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Biblioteka Narodowa zachęca do lektury i pobierania e-booków w formatach MOBI lub EPUB z POLONY. Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie.
Biblioteka Multimedialna Teatru NN
Książki dla dzieci w wieku 7-9 lat.
1. „O ósmej na arce” U.Hub
Opowiada historię trzech pingwinów, które żyły w czasach… biblijnego wielkiego potopu. Książka skrada serca czytelników małych i dużych. Tych małych, gdyż jest napisana kreskówkowym językiem. Tych dużych, ponieważ bohaterowie są przezabawni w swoich głębokich rozważaniach dotyczących istoty moralności czy istnienia Boga. Na samej arce pingwiny spotykają gołębia, który jest wspaniale przerysowaną postacią zestresowanego menadżera. To właśnie na jego barkach spoczywają kwestie logistyczno-organizacyjne związane z ulokowaniem wszystkich gatunków na statku. Zabiegi zastosowane w książce kojarzą mi się z tymi, które stosuje się we współczesnych filmach animowanych: wrzuca się żarty skierowane do dzieci, ale też delikatnie zakamuflowane żarty skierowane do rodziców, którzy też w końcu będą je oglądać. Efekt jest przesympatyczny.
2. Seria “Biuro detektytwistyczne Lassego i Mai”.
Seria, która wzięła szturmem klasy wczesnej podstawówki i nie ma zamiaru się wycofać. Opowiada o parze dziecięcych detektywów Lassem i Mai, którzy rozwiązują zagadki. Książki są na tyle krótkie, że dziecko może je “połknąć” za jednym razem bez większego problemu i na tyle interesujące, że robi to z przyjemnością. Główni bohaterowie szukają wskazówek i ćwiczą się w dedukcji. Każda historia z serii ma podobną strukturę: jest tajemnica, detektywni podejrzewają najpierw jedną osobę, następnie objawiają się nowe informacje i ostatecznie okazuje się, że osoba, która przewinęła się na, np. jako świadek na samym początku, jest odpowiedzialna za zamieszanie. Największą wartością tej serii, jest to, że wprowadzają do świata czytania, poprzez swoją lekką formę i treść. Mogą posłużyć jako wstęp do czegoś bardziej ambitnego.
3. ”Hihopter” M. Musierowicz
Szkoły bywają bardzo różne. Klasy jeszcze różniejsze. A dzieci dwóch takich samych nie znajdziemy. Małgorzata Musierowicz, jednak w niezwykle trafny sposób opisuje uniwersalne zależności jakie zachodzą w szkolnej zerówce. Wspaniale pokazuje to w jaki sposób dzieci budują samoocenę i relacje z otoczeniem. Krótkie historyjki dzięki pierwszoosobowej narracji głęboko wchodzą w przeżycia wewnętrzne bohaterów i przedstawiają ich interpretacje zdarzeń. Wszyscy przecież wiemy, że dzieci nie są złośliwe same z siebie, tylko dlatego, że coś sobie tym kompensują. Nie chcą być niegrzeczne, po prostu mają rozbieżne z rodzicami cele i priorytety. Czasem się boją, czasem wstydzą, czasem same nie potrafią nazwać tego co czują. Można więc bieżące trudności osobiste swojego dziecka analizować na podstawie tego co dzieje się w Hihopterze.
Literatura młodzieżowa
kojarzy się głównie z fantastyką pełną najdziwniejszych postaci o nadprzyrodzonych mocach lub płomiennymi romansami licealistów. Jednak wśród książek młodzieżowych można również znaleźć bardziej wymagające pozycje, które znacząco różnią się od popularnych serii, a przy tym są pozbawione patosu i moralizatorstwa.
Ali Benjamin „Serce meduzy”
„Serce meduzy” opowiada historię 12-letniej Zuli borykającej się z traumatycznymi wydarzeniami, takimi jak śmierć przyjaciółki i rozwód rodziców, która udowadnia, że życie musi płynąć dalej mimo przeciwności losu. To opowieść o szukaniu winnych, o radzeniu sobie ze stratą, a także o akceptacji tego, co daje nam los. Książka z pewnością przypadnie do gustu nastoletnim dziewczynom, które powoli wchodzą w wiek dojrzewania i odnajdują siebie w historiach wrażliwych bohaterek z bogatą wyobraźnią.
Fanny Britt, Isabelle Arsenault „Jane, lis i ja”
Helene jest typową szarą myszką, której dokuczają koleżanki w szkole. Dziewczynka ucieka więc w świat wyobraźni, oddając się lekturze swojej ulubionej książki, jaką jest „Jane Eyre”. Przepięknie zilustrowany komiks wydany przez Kulturę Gniewu pozwala utożsamić się z główną bohaterką i pokazuje, że literatura może być bezpiecznym schronieniem przed rzeczywistością. To książka, którą powinna przeczytać każda nastolatka – zarówno introwertyczka szukająca przyjaciół wśród bohaterów literackich, jak i szkolna gwiazda, która często nieświadomie swoimi uwagami rani mniej przebojowe dziewczyny.
Simon Van Der Geest „Pajątyl”
Książka opowiadająca historię dwóch toczących ze sobą wojnę braci to opowieść, którą warto podarować rodzeństwu. Główny bohater, 10-letni Hidde, jest zafascynowany światem owadów, które hoduje w piwnicy. Jego brat ma jednak inne plany na zagospodarowanie tej przestrzeni, przez co między rodzeństwem dochodzi do ciągłych konfliktów. „Pajątyl” to zapadająca w pamięć opowieść o młodzieńczej pasji i nierozerwalnych więziach łączących braci, która porusza również wiele innych ważnych tematów i niesie piękne przesłanie.
Bonnie-Sue Hitchcock „Zapach domów innych ludzi”
Rozgrywająca się na Alasce opowieść o czwórce nastolatków w wieku 14-17 lat to jedna z tych historii, o których nie da się zapomnieć. Skonstruowana z krótkich rozdziałów wciąga od pierwszej do ostatniej strony niczym najlepszy serial na Netfliksie. Bohaterowie zmagają się z licznymi problemami, takimi jak alkoholizm rodzica, surowe wychowanie czy brak ojca, lecz znajdują oparcie w bliskich ludziach i własnych marzeniach. Książka porusza wiele ważnych zagadnień, a przy tym jest lekka w odbiorze, dlatego spodoba się każdemu nastolatkowi.
Kiran Millwood Hargrave „Dziewczynka z atramentu i gwiazd”
Jeśli sądzisz, że w tym zestawieniu zabrakło książki pełnej przygód i magii, oto jedna z nich! To historia 13-letniej Isabelli, która niczym Mulan przebiera się za chłopca, by móc wyruszyć poza granice rządzonego przez dyktatora kraju, odkrywając swoje powołanie. „Dziewczynka z atramentu i gwiazd” jest niezwykłą opowieścią o przyjaźni i odwadze, a także o marzeniach, które nie mają granic.
Jostein Gaarder „Świat Zofii”
Kultowa powieść norweska adresowana do wszystkich zainteresowanych filozofią i prawami rządzącymi naszym światem. „Świat Zofii” to historia filozofii w pigułce, która jednak nie jest podana za pomocą suchych cytatów, lecz wpleciona w fascynującą historię 14-letniej bohaterki. Ulubiona książka tysięcy nastolatków na całym świecie, do której można wracać wiele razy i za każdym razem odkrywać w niej coś zupełnie nowego.
Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży POBIERZ (pptx – prezentacja)
Prezentacja została pobrana ze strony czasopisma „Biblioteka w szkole”
Z okazji ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek 8-15 maja biblioteka szkolna proponuje quizy, krzyżówki, zagadki, testy z wiedzy o książce i inne zabawy czytelnicze:
POBIERZ (pdf)