180603 swieta majowe

180603 swieta majowe

Jak maj długi i szeroki (w tym roku także pogodny), tak stwarzający możliwości do patriotycznych uroczystości. Pierwszy dzień tego miesiąca to święto solidarności – Święto pracy, kolejny dzień – Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Tu nieodzowna jest dygresja.

Otóż bardzo się cieszymy, że ruszyła kampania przypominająca społeczeństwu, że z napisami flaga – to zniewaga! Równie niestosowne jest używanie flagi z godłem (to zarezerwowane dla okrętów). Mamy nadzieję, że nasi uczniowie-kibice z okazji stadionowych (zawody sportowe, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej tuż, tuż) będą manifestowali swą tożsamość narodową zgodnie z zapisami Konstytucji, czyli czysta biel i czerwień, żadnych napisów nazw miejscowości!

Skoro o ustawie zasadniczej mowa – w naszych szkolnych uroczystościach nie mogło zabraknąć daty 3 maja, wszak pierwsza w Europie, a druga na świecie to nasza Konstytucja. Uczciliśmy także rocznicę przystąpienia Polski do UE, a z historii ciut odleglejszej – powstania śląskie oraz zakończenie II wojny światowej.

Tak patriotyczne okazje wymagały stosownej powagi. Na wysokości zadania stanęły dziewczęta z kl. 2c gimnazjum, przypominając daty, okoliczności i bohaterów tych wydarzeń. Artystyczną oprawę stanowiły utwory poetyckie, piosenki oraz pokaz slajdów. Rozpoczęło się tyleż mocnym, co klasycznym wierszem Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” – dociekliwy niczym dziennikarz Oliwier z 4a przepytywał Macieja Olczyka z 2a a propos polskości. Potem publiczność szczególnie porwało wykonanie ponadczasowego przeboju „Chcemy być sobą” zespołu Perfect.

Na zakończenie, by uniknąć zbędnego patosu, młodzież przedstawiła scenkę kabaretową. Dla terapeutyczno-edukacyjnych  walorów śmiechu, czyli w duchu Krasickiego. W skeczu talentami komediowymi wykazali się: Olga Mielczarek 2 a (ojciec, co najpierw wychowuje, a potem mówi prawdę), Maciej Rogowski (wujek, co zachęca do mówienia całej prawdy, a nie jak na spowiedzi) 3c i Daniel Romano (syn, co wymarzonym kandydatem był na szpiega) 3 c. Rozbawili nas nie tylko odegranym skeczem, równie rozrywkowe było korzystanie przez nich ze swoiście pojmowanego suflerowania.

Natomiast perfekcyjna grupa aktorsko-wokalna z 2c gimnazjum wystąpiła w składzie: Patrycja Chmielarz, Zuzanna Domagała, Agnieszka Krawczyk, Wiktoria Nadolska, Natalia Ostrowska, Paulina Najwer, Karolina Sokołowska, Alicja Wójcik, Piotr Hejduk.

Wszystkim odważnym, zwyciężającym tremę, gotowym angażować się we współtworzenie tradycji, atmosfery naszej szkoły – gratulujemy. Jesteśmy z Was dumni! Oczywiście wyrazy uznania i podziękowania także dla Waszych rodziców.

Wdzięczność należy też okazać specjalistom, czyli obsłudze technicznej z 3b gimnazjum: Janowi Egemanowi, Filipowi Hinzowi i Igorowi Majosze. Ta niezawodna grupa, podczas owacji, skonsumowała rekwizyt (kluczową dla majówki kiełbaskę grillową), potęgując tym samym optymistyczny nastrój wszystkich zgromadzonych.

Opiekę nad młodymi artystami roztaczały panie: Mariola Szymurska, Magdalena Walocha, Renata Gajda, Alina Witczak i Barbara Marks.

[widgetkit id=335]