Autor: Ewa Bogdał

— — — — — — — — — — — — — — — —

W drugim półroczu nasza szkoła przystąpiła do kampanii edukacyjnej  zaproponowanej przez Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. K. Pułaskiego, Fundacja Eltrox „Razem Bezpieczniej” oraz Komendę Miejską Policji  wraz z partnerami: Małgorzatą Iżyńską – Radną Miasta Częstochowy, Strażą Miejską, Stowarzyszeniem Canis e Catus, szkółką dla psów STREET DOGS oraz Spółką ZGM TBS.

Celem przedsięwzięcia było skierowanie  uwagi jej uczestników  na aspekt prawa, bezpieczeństwa, odpowiedzialności i edukacji związany z posiadaniem psa.

26 marca reprezentanci naszej szkoły Adrianna Bednarek i Tomasz Młynarczyk z klasy 4a wzięli udział w uroczystej inauguracji kampanii, która miała miejsce w KMP w Częstochowie. Po części oficjalnej uczniowie mieli możliwość poznania „psów na służbie”. Okazało się, że każdy pies ma swoje wyjątkowe zadania np. potrafi poszukiwać ludzi albo wywęszyć narkotyki.  Taki pies ma zawsze swojego jednego ludzkiego partnera.

 W kolejnym spotkaniu w KMP uczestniczyli już wszyscy uczniowie klasy 4a. W czasie prelekcji mogli poznać przepisy prawa związane z posiadaniem psa, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o rasach niebezpiecznych.

Na kolejnym etapie Kampanii szkoła  otrzymała szereg materiałów, dzięki którym uczniowie w czasie lekcji wychowawczych zapoznawali się z programem Kampanii „Cztery łapy. Oswoiłeś? Odpowiadasz!”.

Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w konkursie plastycznym na plakat zachęcający właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.

11 czerwca w  Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. K. Pułaskiego w czasie pikniku nastąpiło oficjalne podsumowanie Kampanii i wręczenie wszystkim uczestnikom konkursu dyplomów i nagród.

Cała akcja dostarczyła uczniom nieocenionej wiedzy, uświadomiła, czym jest odpowiedzialność za czworonoga i była okazją do dobrej zabawy. Dla niektórych stała  się nawet  możliwością do  przełamania lęku przed psami, bowiem szczeniaczki w policyjnej szkole dla psów, były wyjątkowo urocze i przyjazne. 

Koordynatorem akcji była pani Ewa Bogdał.