180418 wieczornica

180418 wieczornica

Późnym popołudniem, w czwartek 12 kwietnia odbyła się w naszej szkole Wieczornica „Czytamy, bo lubimy-na baśniową nutę”. To już drugi rok, kiedy zapraszamy uczniów, rodziców, gości i nauczycieli do wspólnego czytania. W ubiegłym roku wieczorne spotkanie czytelnicze poświęcone było poezji Adama Mickiewicza. Tym razem, krzewiąc ideę czytelnictwa, zaprosiliśmy dzieci w podróż do Krainy Baśni. Te czytelnicze spotkania organizowane są w trosce o kształcenie nawyków czytelniczych naszych uczniów, o budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem, wspólne czytanie jest przecież doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a baśnie są najwdzięczniejszym tematem.

W pięknej scenerii, przy filiżance kawy i przy ciastku, czytaliśmy nie tylko znane baśnie Andersena czy Grimmów, ale też teksty bardziej współczesne, wierszowane, w których pojawia się baśniowy motyw wędrowny. Atmosfera była podniosła, a niespodzianką okazało się odczytanie przez zaproszonych gości: Panią Joannę Grabowską – Wicedyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Pana Dariusza Kopra – Inspektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy i Panią Marię Sałatę – Przewodniczącą NSZZ Solidarność, baśni, której autorem jest nasz czwartoklasista – Michał Flak. Nastrojowego klimatu nadał wieczornicy występ szkolnego koła wokalnego.

Zanim jednak nastąpiło to piękne spotkanie, w szkole trwał baśniowy „spektakl” pod postacią projektu, który obejmował szereg przedsięwzięć, mających na celu zachęcenie dzieciaków do sięgnięcia po teksty Andersena, Grimmów czy Perraulta… Odbyły się:

  • Parada Postaci Baśniowych,
  • Biblioteczny Turniej Baśniowy dla najmłodszych sprawdzający znajomość baśni,
  • Bal Postaci Baśniowych, podczas którego nasi milusińscy fantastycznie się bawili pod wprawnym okiem animatorów,
  • Baśniowa Lista Przebojów w rytmie karaoke,
  • Baśniowy Turniej Puzzli Szybkich – cieszący się niesłabnącą popularnością.

Świetlikom panie wychowawczynie zaprezentowały teatrzyk pacynkowy pt. „Czerwony Kapturek”, w progach świetlicy pojawiła się babcia czytająca i prezentująca bajkowe rekwizyty z czarodziejskiego kuferka. Uczniowie klasy Ia, celem rozwijania zainteresowań czytelniczych, odwiedzili zaprzyjaźnioną księgarnię, gdzie słuchali baśni i odgadywali baśniowe zagadki. W korytarzu można było podziwiać wystawkę książek i zaczerpnąć wiedzy z pięknych cytatów dotyczących czytania… Niespodzianką była możliwość stania się na moment księżniczką czy księciem, można bowiem było zrobić sobie zdjęcie na pięknie przygotowanej bajkowej ściance.

Dzięki współpracy nauczycieli zaangażowanych w projekt i organizację wieczornicy wszystko udało się fantastycznie. A były to panie: Katarzyna Głębiewska, Monika Itczak, Elżbieta Chęcińska, Bożena Kukla, Sylwia Jura, Bożena Jędryszczak-Charuba, Edyta Niewczas, Agnieszka Kowalczyk, Ewa Konieczna i Dorota Szlubowska.

W przyszłym roku kolejna wieczornica, ale jej tematu na razie nie zdradzamy!

[widgetkit id=312]