190214 wieczornica

190214 wieczornica

Czwartkowy wieczór siódmego lutego upłynął w naszej szkole w klimatycznej atmosferze. Już po raz trzeci odbyła się wieczornica „Czytamy, bo lubimy…”.  W tym roku zabraliśmy gości w podróż z legendą owianą aurą cudowności. I tym razem uroczystość zgromadziła bardzo wielu fanów krzewienia czytelnictwa, wiemy przecież wszyscy, że czytanie rozwija naszą wyobraźnię i poszerza nasze horyzonty. Przy pięknie nakrytych stolikach, filiżance aromatycznej kawy czy herbatki i przy smacznym ciastku spotkali się nie tylko uczniowie, nauczyciele, ale także zacne grono rodziców tak ochoczo czytających na głos. Bardzo ucieszyliśmy się, że mimo późnej pory, nasze spotkanie swoją obecnością uświetniła Pani Magdalena Dębska – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy – która skierowała ciepłe słowa do uczestników spotkania – oraz Pan Dariusz Wielgórka – przewodniczący Rady Rodziców.

Podczas wieczornicy odbyliśmy podróż z legendami związanymi z różnymi zakątkami naszego kraju. Zaczęliśmy od najważniejszego podania o Lechu, potem odwiedziliśmy poznańskie koziołki (które zresztą pojawiły się także w naszej scenografii), następnie przypomnieliśmy legendę o pięknej królowej Juracie. I tak powolutku zmierzaliśmy do Warszawy, wkrótce zajrzeliśmy też do Krakowa i odczytaliśmy legendę o wieżach kościoła Mariackiego i o stopce królowej Jadwigi. Z grodu Kraka mieliśmy już bardzo blisko do Tatr, pojawiła się więc doskonała okazja do odświeżenia legendy o śpiących rycerzach. Podróż zakończyliśmy w Częstochowie, musiała się zatem pojawić legenda o garncarzu Częstochu, o jasnogórskim obrazie Matki Boskiej czy… kaczce, która podziemnym kanałem dopłynęła z naszego miasta aż do Krzepic. Tradycją jest, że nasze czytelnicze spotkanie kończy tekst napisany przez jednego z naszych uczniów. W ubiegłym roku pojawiła się baśń, w tym legenda. Jakież zdziwienie namalowało się na twarzach gości, gdy odczytano tytuł tej właśnie legendy… legendy o Gnezenie, którego do życia powołała uczennica klasy VIIa Nel Trelowska.

Jak co roku charakteru uroczystości nadały fantastyczne występy tancerzy, wokalistów czy instrumentalistów, których wspomógł doskonałą grą na gitarze gość specjalny – Pan Marcin Strojec. Zadbaliśmy też o efekty specjalne, było magicznie – pojawił się mroczny dym towarzyszący skarbnikowi kopalni,  zaciemniona scena, nastrojowe światło sączące się z reflektorów, połyskująca woda, nad którą siedziały piękne syreny czy wreszcie okazała scenografia (i tu pragniemy podziękować paniom: Marzenie Poterek i Barbarze Rek, które wspomogły nasze twórcze inicjatywy).

Na koniec czytelniczej uroczystości głos zabrał Pan Dariusz Wielgórka – przewodniczący Rady Rodziców, który podziękował za zaproszenie do wspólnego czytania i życzył wszystkim bezpiecznych ferii. Pani Dyrektor skierowała słowa podziękowania do wszystkich rodziców, którzy tak aktywnie włączyli się w organizację wieczornicy. Jesteśmy wdzięczni, że zawsze możemy na Państwa liczyć!

Tak liczny odzew rodziców i gości, chęć wspólnego przez nich czytania utwierdza organizatorów w przekonaniu, że warto kontynuować te niezwykłe spotkania… zatem koordynator – pani Katarzyna Głębiewska wraz z paniami: Moniką Itczak, Elżbietą Chęcińską, Bożeną Kuklą, Bożeną Jędryszczak-Charubą, Edytą Niewczas, Katarzyną Swodczyk, Dorotą Szlubowską i Aliną Witczak już dziś zapraszają za rok. Obiecujemy, że będzie niesamowicie… na razie jednak oficjalnie nie uchylamy rąbka tajemnicy!

[widgetkit id=418]