190206 gra miejska

190206 gra miejska

30 stycznia 2019 r. odbyła się gra miejska Do zaczytania w Częstochowie jeden krok! Zgodnie z jej nazwą chodziło popularyzowanie tej, jak się okazuje, wyrafinowanej intelektualnie rozrywki (wg badań tylko 30% naszych rodaków czyta dla przyjemności!).

Dla młodego pokolenia jest jeszcze nadzieja, bo dla dorosłych już za późno, by rozpalić w nich namiętność do literatury. Dlatego SP nr 29 przygotowała i zrealizowała ww. zabawę książkową – ciesząc się z patronatu Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Tu należy dodać, że nasza szkoła wpisała się tym przedsięwzięciem w realizację ogólnopolskiej inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które stworzyło Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (UCHWAŁA NR 180/2015 RADY MINISTRÓW z 6.10.2015; Priorytet 3 – inf.nt.priorytetu: http//men.gov.pl/plfinansowanie-edukacji/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa).

W grze miejskiej brało udział 5 szkół (SP nr 14, 19, 20, 25, 27) – każda z reprezentacji liczyła pięcioro uczestników (uczniów klas 7, 8 lub 3 gimnazjalnych). Posługując się mapką, zespoły miały trafić do następujących miejsc: Muzeum Częstochowskiego (Ratusz), Biblioteki Publicznej (Głównej), kręgielni Stacherczak, księgarni Między kartkami (notabene to współorganizator i sponsor gry) oraz do OPK Gaude Mater. Celem było poszukiwanie i definiowanie weny. W rozstrzygnięciu tej kwestii miały pomóc zadania – zlecane grupom przez pary gimnazjalistów z SP 29 – gospodarzy poszczególnych „instytucji”. Np. w bibliotece odbyło się spotkanie ze starożytnością. Rozwiązanie krzyżówki odsyłało do Parandowskiego. Korzystając z katalogów, należało znaleźć konkretne wydanie jego Mitologii, gdzie była wskazówka prowadząca do figury Biegańskiego, a stąd podążając za jego spojrzeniem – znajdowało się kopertę z zagadką a propos kolejnego etapu gry typu: Ta siedziba, dość dostojna, wszelako „nosi” zegarek – ozdobę nie byle jaką. Właśnie w Ratuszu czekało spotkanie z „Władcą pierścieni”. Tu m.in. koniecznym było napisanie fragmentu piosenki. Dalej – w kręgielni miała miejsce lekcja eliksirów prof. Snape’a z sagi o Harrym Potterze, a w podziemiach należało pokonać potwora, by wyręczyć Wiedźmina Sapkowskiego. Spotkanie detektywistyczne z Sherlockiem Holmesem odbyło się w ksiegarni Między kartkami, tu także pojawiła się jedyna w grze poetka, częstochowianka – Poświatowska. W Gaude Mater koniecznym było: obłaskawić czarownicę, przeszukać szafę i zdobyć zaufanie lwa, czyli doświadczyć magii rodem z Opowieści z Narnii.

W każdym z miejsc, w odpowiedniej scenografii, uczestników witali uczniowie niczym bohaterowie literaccy – boginie, Ciri, Holmes, siostry Pevensie czy Gandalf.

Warto podkreślić, że zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy gry mieli niesamowitą frajdę, biorąc udział w tej zabawie. Dobór dzieł literackich, wymyślanie i przygotowanie zadań to zasługa uczniów klas 3 oddziałów gimnazjalnych SP nr 29.       

Finał miał miejsce w klimatycznej auli Gaude Mater. Najbardziej kreatywny zespół został nagrodzony przez jury w składzie: Natasza Suchecka-Ptak (księgarnia Między kartkami), Renata Gajda i Magdalena Walocha. Honory czyniły pani Magdalena Dębska – Naczelnik Wydziału Edukacji Miasta Częstochowy i pani Iwona Nędzyńska-Mól – dyrektor SP nr 29, wręczając nagrody książkowe uczniom z SP nr 19 za I miejsce, a wyróżnienie – reprezentacji SP nr 27. Ponadto każda ze szkół dostała komplet książek – bohaterów gry – do swoich zbiorów bibliotecznych.

Wisienka. Nasi uczniowie spisali się na medal. Zachwycili całokształtem ostatniej prostej. Duma nas rozpiera i żal, że cały świat tego nie widział… Owacje na stojąco dla:

Dominiki Kozłowskiej i Zofii Nowotarskiej – Opowieści z Narnii w Gaude Mater;
Katarzyny Dudy i Jolanty Buczkowskiej – Przygody Sherlocka Holmesa w księgarni Między kartkami;
Mai Stefańczyk i Kacpra Tomasika – Władca pierścieni w Ratuszu Muzeum Częstochowskiego;
Marty Flak i Kingi Jezik – Mitologia w Bibliotece Głównej;
Olgi Mielczarek i Klaudii Garus – Harry Potter i komnata tajemnic w kręgielni;
Niny Ptak i Igora Stacherczaka – Miecz przeznaczenia w podziemiach kręgielni.

Wyrazy uznania dla rodziców – wspierających wszelkie twórcze szaleństwa oraz dla pani Barbary Marks, która z właściwym sobie perfekcjonizmem zadbała o stosowną dekorację oraz aniołom stróżom paniom: Annie Klecha – Suchenek i Małgorzacie Janiszewskiej

W koordynowaniu procesu łapania weny na gorącym uczynku, co doświadczeniem jest metafizycznym, udział wzięły panie: Renata Gajda i Magdalena Walocha.

Media o naszym projekcie – http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=26721
http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,24421168,gra-miejska-w-czestochowie-jednym-z-punktow-byla-lekcja-eliksirow.html

[widgetkit id=414]