200218 szymon

200218 szymon

13 lutego Szymon Chłąd z klasy 4 a brał udział w uroczystej gali związanej z rozstrzygnięciem VI Powiatowego Konkursu Literackiego „Świat wykreowany”.  Organizatorem była SP nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie, a  patronat sprawował Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie i Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Szymon jako zdobywca pierwszego miejsca w kategorii kl. 4-6 został uhonorowany nagrodą książkową oraz dyplomem. Udział w konkursie polegał na napisaniu humorystycznego opowiadania o tematyce związanej z feriami. Dzieło pt. „Czy yeti istnieje?!” oparte zostało na faktach, faktach oczywiście twórczo fabularyzowanych. Oto próbka talentu literackiego Szymona: „[…] Wspominaliśmy wczorajsze zdarzenia przy czym okazało się, ze tata trafiając na czołówki lokalnych serwisów, stał się celebrytą. Kurtka demaskowała yeti-ojczulka, więc chętnych na zdjęcia nie brakowało. -Wiecie co? – rzuciłem odkrywczo. –Moglibyśmy zarobić na tej popularności. Brać piątaka za fotkę i dudków nazbierać jak górale z Zasypanego. Aby tatki nie przeziębić, turlając go w śniegu dla charakteryzacji, mama uszyłaby mu kostium. Taki jak Chewi z „Gwiezdnych wojen”, tyle, że biały![…]”.

Bez trudu zatem można się domyślić, że Szymon musiał oczarować jury konkursu. Najważniejsze jest jednak przyjęcie ze strony czytelników-rówieśników. A klasa po lekturze jego utworu zareagowała brawami! Kreatywność, lekkie pióro, satyra, czyli przepis na genialną narrację – to wszystko ma w rękach i głowie ten 10-latek.

Zgodnie z obowiązującym w naszej szkole systemem nagród Szymon oprócz oceny celującej z języka polskiego na pierwsze półrocze (konkurs odbył się w ostatnim tygodniu grudnia) wyróżniony został pochwałą dyrektora szkoły. Ponadto uczeń ten już, jako 4-klasista, ma zagwarantowane punkty do liceum lub technikum!

Gratulujemy Szymonowi, jego inspirującej rodzince i czekamy na kolejne sukcesy. Może tym razem liryczne? Trzymamy kciuki!

Opieka literacka – pani Magdalena Walocha.