170507 zakopane

170507 zakopane

W dniach od 24 do 28 kwietnia klasy IIIa i IIIb przebywały na zielonej szkole w Zakopanem.

Po ostatnich opadach śniegu w górnych partiach gór zalegały masy białego puchu i panował trzeci stopień zagrożenia lawinowego, natomiast w dolinach i w samym Zakopanem temperatura osiągała 17 C, a słoneczko przepięknie opalało twarze naszych uczniów. Stąd nasz wyjazd nazwaliśmy biało – zieloną szkołą. Wrażenia, jakich doświadczyliśmy podczas pobytu w naszych przepięknych Tatrach, nie sposób opisać słowami. To były fantastyczne, niezapomniane i cudowne doznania!

Samo Zakopane jeszcze 150 lat temu było malutką, nieznaną wioską, a na wypoczynek przyjeżdżało tu zaledwie 500 osób rocznie. Teraz to prawdziwy kurort, a rocznie odwiedza to miejsce ponad dwa miliony spragnionych obcowania z naturą turystów. Nasi uczniowie z przesympatycznym przewodnikiem górskim – panem Grzegorzem Lurancem odwiedzili kilka najciekawszych i najpiękniejszych zakątków tego regionu.

Tradycyjnie uczniowie wjechali kolejką linowo – torową na Gubałówkę. Następnie spacerowali granią ,,szlakiem papieskim” do wyciągu na Butorowym Wierchu, skąd podziwiali najciekawszą część panoramy Tatr. Wspaniałą lekcją była wizyta w Muzeum Tatrzańskim imienia Tytusa Chałubińskiego, gdzie uczniowie podziwiali florę, faunę oraz ekspozycję etnograficzną tego regionu. Ogromną atrakcją była skocznia narciarska – Wielka Krokiew oraz dom do góry nogami, w którym nasz błędnik płatał nam przeróżne figle. Spędziliśmy radosne i pełne zabawy chwile w Aqua Parku. Odwiedziliśmy również Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, cmentarz na Pęksowym Brzysku i zabytkowy, drewniany kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Przebyliśmy długą, ale jakże uroczą trasę Doliną Kościeliską i szaleliśmy z zakupami na zakopiańskich Krupówkach. Ogromną radość sprawiła nam wieczorna dyskoteka i konna przejażdżka wozami po uliczkach Poronina oraz ognisko i piecznie kiełbasek w kolibie u naszych przemiłych gospodarzy – państwa Marii i Bolesława Stachoniów. W wolnych chwilach pisaliśmy w zeszytach sprawozdania z pobytu na zielonej szkole i przyswajaliśmy wymaganą przez nauczycieli wiedzę. Ostatniego dnia w kroplach deszczu nasi milusińscy oddawali się rozkoszom w największym parku rozrywki w Polsce – Energylandii.

Do domów wróciliśmy opaleni, wypoczęci i bardzo zadowoleni. Nad wypoczynkiem i bezpieczeństwem dzieci czuwały panie Bożena Jędryszczak – Charuba, Sylwia Jura i Barbara Trajdos. Dziękujemy bardzo za doskonałą organizację i niezapomniane wrażenia Pani Agnieszce Kołtunowicz – właścicielce Biura Podróży Wesley.

[widgetkit id=191]