190109 konkurs

190109 konkurs

Parafrazując wieszcza narodowego, imiennika Małysza, sezon zimowy można podsumować frazą, iż nad: Niną, Julią i Karoliną rozbiła się bania z poezją. Nie było huku, ale było natchnienie. Ono przyniosło gimnazjalistkom następujące sukcesy.

III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Moja Biało-Czerwona” proponowanym przez SP 41 w Częstochowie – pod patronatem: Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Częstochowy, Uniwersytetu Jana Długosza, WOM-u w Częstochowie zajęła Karolina Sokołowska z 3 c z wierszem „Perspektywa”. Oczywiście zgodnie z przesłaniem zmagania literackie wpisywały się w świętowanie 100 lat niepodległości.

Wyróżnienie w X Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Pamięci Haliny Poświatowskiej” otrzymała Julia Lipińska z 3 b za wiersz „Słodka samotność”. Ów konkurs przeprowadzony został przez SP nr 53 Częstochowie – pod patronatem: Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Częstochowy, a w jury zasiedli m.in.: prof. dr hab. Elżbieta Hurnik z Uniwersytetu Jana Długosza, mgr inż. Zbigniew Myga – kustosz Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej.

Tytuł laureata XV Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Antologia poezji dziecięcej” zdobyła Nina Ptak z 3 b z wierszem „Co słychać nad Wisłą?” Wymieniony turniej na mowę wiązaną zorganizowała SP nr 30 w Zabrzu – pod patronatem: Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zabrza. Nina rywalizowała z ponad 2 000 młodych poetów. Dodatkowego splendoru tegorocznej edycji konkursu nadaje skład jury – to m. in. takie tuzy świata artystyczno-naukowego: Krystyna Janda, Kira Gałczyńska, Anna Dymna, Jan Miodek!

Te sukcesy są bardzo ważne także dlatego, że wiążą się z dodatkowymi punktami podczas rekrutacji do liceów, a w takich szkołach dziewczyny zamierzają kontynuować naukę.

Na pamiątkowych zdjęciach przyszłe noblistki zdefiniowały natchnienie. Otóż wena rodzić się może z przytłumienia jednych, a wyostrzenia innych zmysłów tudzież z rozkosznych (spożywczo) endorfin. Natomiast scenografia fotografii to trop prowadzący do polonistki, która jest dumna z twórczości swoich genialnych uczennic.

PS.

Julia Lipińska

Słodka samotność

Lepkie powietrze
To jedyne
Co mnie dziś otula
Czy to nie cudowne
Całkowicie sama
Czy warto wkładać rękę do ula
Warto ryzykować
By czuć troszeczkę więcej
Mówią że spokój to prawdziwe
Szczęście

Nina Ptak

Co słychać nad Wisłą?

Słyszysz – Polska,
Myślisz:
Szopen, Szymborska,
Słyszysz – Polska,
Myślisz:
żubry, częstochowska,
Słyszysz – Polska,
Myślisz:
pierogi – rzecz prosta,
Myślisz – Polska…
Myślisz?
Doświadcz!

Karolina Sokołowska

Perspektywa

Patriotyzm ma różne ludzkie twarze,
Dla jednych to wzniosła sfera marzeń,
Dla innych to prosty przebieg zdarzeń:
Jak nasi przodkowie walczyli
O niepodległość naszego narodu,
Ponosząc trudy gotowości do boju.

Proza teraźniejszości polega na umiejętności
Zrozumienia przeszłości, dumy z biało-czerwonej Flagi
Przy dźwiękach z hymnu płynącej odwagi,
Byśmy bez cenzury mogli wygłaszać opinie
O życiu, pracy i kinie,
Dzielili się poglądami z różnymi narodami
To nasza wizja wolności
W dążeniu do przyszłości.

[widgetkit id=408]