Autor: Renata Gajda

— — — — — — — — — — — — —

W piątek? Rano? Przy minus 10? Wyprawa? Bardzo chętnie! Tak reaguje 7a na każde pozaszkolne wyzwanie intelektualne. Zahartowana część wymienionego zespołu 16 grudnia wzięła udział w realizacji Programu Profilaktycznego „Jura – nie tylko dla orłów”, którego organizatorem był Wydział Edukacji naszego miasta. Przed dziewiątą, zabierając po drodze młodzież z SP 13, ruszyliśmy w kierunku Olsztyna.  W grudniowym „kostiumie” robi wrażenie! Następnie w Złotym Potoku zwiedzaliśmy wystawę w Muzeum im. Z. Krasińskiego dedykowaną temu wieszczowi narodowemu oraz ekspozycję poświęconą II wojnie światowej. Było i literacko, i refleksyjnie. Potem w Żarkach oglądaliśmy rewelacje Muzeum Rzemiosł Dawnych, w 100-letnim młynie elektrycznym. Choć ma swoje lata, może budzić spore zainteresowanie, a to dzięki interaktywnym możliwościom. Prawdziwy park techniczny z odrobiną historii. Ostatni etap wycieczki stanowił pyszny obiad w Leśniowie.

Około 15 ruszyliśmy w drogę powrotną. Siódmoklasiści wyglądali na zadowolonych, niektórzy byli zdziwieni atrakcjami turystycznymi, które są na wyciągnięcie ręki. W tym kontekście wyjazd ten pozwala na sparafrazowanie przysłowia – cudze chwalicie, a swoje już znacie, już dobrze wiecie, co posiadacie.