161215 muzeum 3b

161215 muzeum 3b

Zafascynowani dziejami regionu Jury Krakowsko – Częstochowskiej, uczniowie klasy IIIb postanowili jeszcze bardziej zgłębiać wiedzę dotyczącą ziemi częstochowskiej. Tym razem odwiedzili Rezerwat Archeologiczny przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie, gdzie zwiedzili odkryte w latach pięćdziesiątych cmentarzysko ludności kultury łużyckiej z około 750- 550 roku p.n.e. Zwiedzając stałą wystawę ,,Z mroku dziejów”, uczniowie mogli zobaczyć i podziwiać zachowane w dobrym stanie groby szkieletowe i groby ciałopalne jamowe naszych częstochowskich praprzodków. Największe wrażenie na wszystkich zrobiła zachowana w bardzo dobrym stanie czaszka pradawnego człowieka, na której widać ślady przeprowadzenia – i to z powodzeniem – bardzo skomplikowanego zabiegu chirurgicznego – trepanacji czaszki! Wszyscy zastanawiali się, jak to możliwe, aby w tamtych czasach bez mikroskopów, laserów, komputerów i innych wynalazków dokonywać takich medycznych cudów.

Dodatkowo na zajęciach warsztatowych uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie, zwyczaje, obrzędy i moda za panowania pierwszego z władców państwa polskiego – Mieszka I, który w 966r przyjął Chrzest Polski. Uczniowie własnoręcznie szyli, ozdabiali i przymierzali ubrania z tamtych dawnych lat. Dzięki doskonale przygotowanym warsztatom, którym towarzyszyła doskonała zabawa, uczniowie mogli się przenieść w jakże odległe, prastare dzieje.

[widgetkit id=140]