190319 freedom day

190319 freedom day

Zosia i Zuzanna twierdzą, że to możliwość bycia sobą, Nina i Kasia stawiają na niepodległość, Weronika i Patrycja mówią o byciu w porządku, ktoś inny o wyrażaniu własnego zdania, o stanie umysłu, wszystkim, co mamy, o tańcu, który sprawia, że jest się – jakim? Wolnym… I to właśnie wolność była tematem dzisiejszego, ogólnoświatowego wydarzenia, zorganizowanego 14 marca, do którego dołączyli uczniowie klas siódmych naszej szkoły.

My Freedom Day to wydarzenie, w czasie którego uczniowie i nauczyciele angażują się w akcję w mediach społecznościowych, uświadamiającą problem współczesnego niewolnictwa i znaczenia wolności. Młodzież założyła czarno-czerwone stroje, przygotowała hasła w języku angielskim, wystąpiła w relacji video, z krótkim apelem: „My uczniowie SP im. Królowej Jadwigi mówimy NIE wykorzystywaniu dzieci jako taniej siły roboczej”.

Wszakże może się wydawać, że w obecnych czasach niewolnictwo nie istnieje, na pewno każdy z nas niejeden raz zakupił produkty takie jak ubrania, kawa czy elektronika, które niestety powstały z wykorzystaniem niewolniczej pracy, zarówno osób dorosłych jak i dzieci.

Oprócz pogadanki na temat współczesnego niewolnictwa, która była inspiracją do włączenia się do akcji, młodzież klas siódmych obejrzała, w wersji oryginalnej, przejmujący dokument „Troubled Waters”, zrealizowany we współpracy Dominiki Kulczyk oraz stacji CNN International.

Opiekunowie, nauczyciele języka angielskiego p. Małgorzata Janiszewska oraz p. Agnieszka Glenc, doceniają zaangażowanie młodzieży i deklarowaną solidarność ze wszystkimi, którzy podkreślają ideę wolności, i w tym kontekście są dumne ze swoich podopiecznych. Zaprezentowana postawa naszych uczniów budzi najwyższe uznanie. Młodzież chętnie przystąpiła do akcji, zjednoczyła się oraz zamanifestowała swój sprzeciw wobec łamania zasad wolności.