Autor: Izabela Świątkowska

— — — — — — — — — — — — — —

1.06.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie to tradycyjnie Dzień Dziecka i Sportu. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by nie można było o nim powiedzieć: „dzień jak co dzień”.

Obowiązywał strój wygodny: sportowy lub piżamowy, a mottem, które przyświecało imprezie były słowa J. Korczaka – „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Dla uczniów zamiast zwyczajnych lekcji przygotowane zostały różne atrakcje.

Uczestniczyli rywalizacjach sportowo-rekreacyjnych (do wyboru zgodnie z zainteresowaniami : p. nożna, p. koszykowa, p. siatkowa oraz gry i zabawy zespołowe oraz indywidualne)

Zespoły klasowe wzięły udział w konkursie na najciekawszy plakat o tematyce sportowej. Tutaj zwycięzcami okazały się klasy VIIc, IVb i VIIIa.

Uczennice klasy 8a jako animatorki sportu przeprowadziły w każdej klasie zajęcia integracyjno-ruchowe.

Dla zmęczonych aktywnością fizyczną alternatywą były rywalizacje intelektualne – przeróżne gry planszowych, wymagające kreatywności, refleksu i wiedzy.

Pani dyrektor Iwona Nędzyńska-Mól i Pani wicedyrektor Beata Chmielarz umilały Dzień Dziecka poczęstunkiem. Ich przybycie z koszem pełnym słodyczy przyjmowane było z dużym entuzjazmem.

Uczniowie szkoły wzięli udział w warsztatach udzielenia Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, które prowadził Pan Marek Bigos. Z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczyli się reanimacji krążeniowo-oddechowej na fantomach oraz doskonalili umiejętności ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Wszystkie dzieci otrzymały dyplom uczestnictwa w szkoleniu z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Dużą radość sprawiło również przybycie służb mundurowych. Policjanci i strażacy opowiedzieli o specyfice i celu swojej pracy. Z anielską cierpliwością odpowiadali na dociekliwe pytania zainteresowanych. Uczniowie mogli ubrać się w strój policji lub straży, zobaczyć jak wygląda od środka radiowóz i wóz strażacki, włączyć syreny, ponadto umiejętnie i precyzją rozwinąć wąż strażacki i delikatnie polać wodą zebranych wokół kolegów i koleżanki. W myśl zasady: „bawiąc, uczyć” funkcjonariusze służb mundurowych przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa, zachowania się w szkole i poza nią (m.in. bezpieczny powrót ze szkoły) oraz umiejętności zachowania się podczas sytuacji kryzysowych zagrażający zdrowiu i życiu.

Dzieci w ramach zabaw korzystały także w tym dniu z dmuchanych zjeżdżalni, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem nawet uczniów klas ósmych. Część dzieci z klas młodszych była na basenie, gdzie radośnie uczestniczyła w różnych zabawach wodnych. W szkole można było również bawić się puszczaniem baniek mydlanych oraz tańczyć m.in. do muzyki tradycyjnego tańca „Belgijki”, która podczas przerw umilała czas na korytarzu szkolnym i boisku. Można było wykonać fotki z różnymi fantomami i postaciami z bajki. Dzień Dziecka i Sportu w SP nr 29 w Częstochowie był prawdziwym Dniem Dziecka pełnym zabawy, radości, beztroski i bezpieczeństwa.

Organizatorami byli: Iwona Górawska, Anna Krygier, Izabela Świątkowska, Agnieszka Glenc i Rafał Nenart, Renata Gajda – fotograf.