181213 nauka

181213 nauka

W tym roku szkolnym, wybierając wycieczki, klasy II kierują się powiedzeniem: „Podróże kształcą”.

Pierwsza ich wyprawa odbyła się do Bielska Białej, gdzie uczniowie w Studium Filmów Rysunkowych dowiedzieli się, jak krok po kroku powstają animowane filmy z ich ulubionymi bohaterami, takimi jak Bolek i Lolek czy Reksio. Obejrzeli również w kinie przepiękne bajki powstałe w latach 60. 70. i 80. Teraz już wiedzą, ile czasu i jakich technik używają reżyserzy, graficy, plastycy, technicy itd., aby wywołać uśmiech na twarzach naszych najmłodszych. Następnym punktem  podróży była Świnna, gdzie odwiedzili Beskidzkie Centrum Nauki – „Naukotechnika”. Tam eksperymentowali z ciekłym azotem, uczestniczyli w wielu doświadczeniach, poznali różne prawa fizyki i brali udział w warsztatach geologicznych. Podczas interaktywnej zabawy co chwila z ust naszych drugoklasistów słychać było okrzyki zachwytu, zdziwienia i podziwu.

Następna wycieczka to podróż w pradawne dzieje do  100 – letniej „Chlebowej Chaty” w Górkach Małych. Uczniowie dowiedzieli się, jak żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Poznali narzędzia i maszyny rolnicze używane podczas ciężkiej pracy na roli oraz rodzaje zbóż i  ich niezwykłą przemianę „od ziarenka do bochenka”. Przygladali się procesowi wyrobu masła i sera oraz  dowiedzieli się ciekawostek o życiu pszczół. Ale najbardziej zachwyciły ich zajęcia połączone z degustacją własnoręcznie zrobionych podpłomyków ze smalcem, masłem, miodem oraz kawą zbożową – wszystko domowej roboty. Na zakończenie swych wojaży nasza wesoła gromadka udała się do Wisły na mikołajkowy kulig. Nikomu nie przeszkadzał brak śnieżnej pierzynki pod kopytami naszych przepięknych koni, które wozami zawiozły nas do koliby bardzo gościnnej Pani Marioli. A tam hulanki i swawole przy góralskiej muzyce okraszone pysznymi oscypkami, pajdami chleba ze smalcem i przepysznymi kiełbaskami upieczonymi nad prawdziwym ogniskiem. Jakie wrażenia i ile radości przyniosły naszym uczniom te wyjazdy – w jednej tysięcznej pokażą Wam chwile uwiecznione na zdjęciach. Opiekę nad maluchami sprawowały ich wychowawczynie. Kl. IIa – Bożena Jędryszczak-Charuba, IIb – Sylwia Jura i IIc – Ewa Krajewska. Jak zwykle za opiekę, troskę i pomoc wychowawczynie z serca dziękują Pani Annie Baros.

[widgetkit id=400]