170410 rajd

Nie od dziś wiadomo, że spora dawka ruchu to samo zdrowie. W dobie wszechobecnego Internetu niezwykle istotną sprawą jest pokazanie młodym ludziom różnych form spędzania wolnego czasu – z dala od komputera. W związku z powyższym 1 kwietnia uczniowie klas IIIc, IIa, IVa, IVc, VIa wybrali się na Rajd Młodzieżowy. Wyżej wymienione wydarzenie to długa piesza wędrówka, która zawiera mnóstwo elementów edukacyjnych i wychowawczych. Kwietniowy rajd odbył się w Złotym Potoku. Liczył aż 14 kilometrów! Zaczynał się w Apolonce, wiódł poprzez Gorzków Nowy, a kończył się w Złotym Potoku. Naszym „kompasem” byli przewodnicy, którzy oprócz wskazywania właściwej drogi, opowiadali także o faunie, florze i historii regionu. Podczas wędrówki dzieci obserwowały środowisko naturalne oraz miejsca zasiedlone przez człowieka. Podczas porównywania obu obszarów wszyscy zgodnie stwierdzili, że potrzeba ochrony natury jest ogromna. „Jak zatem ratować świat przyrody?” – zastanawiali się uczniowie. Dyskusja towarzysząca marszowi szybko przyniosła odpowiedzi: kształtowanie właściwych, proekologicznych postaw ludzi, segregacja śmieci, używanie ekologicznych przedmiotów codziennego użytku itp. A to wszystko przecież jest także w zasięgu ręki młodych obywateli. Drugą rzeczą, która niezwykle zaintrygowała uczniów było ćwiczenie czytania mapy. Dzieci dowiedziały się jak używać map, ale także jak przyroda pomaga w określeniu kierunku marszu.

Ciekawe rozmowy i ogrom atrakcji sprawił, że czternastokilometrowa trasa przeminęła bardzo szybko. Na horyzoncie pojawiła się „Harcówka” Ośrodka Szkolenia Młodzieżowego – czyli meta Rajdu Młodzieżowego w Złotym Potoku. Na miejscu w pocie czoła pracowały osoby odpowiedzialne za wycieczkę. Przygotowały one wspaniałe ognisko z możliwością pieczenia kiełbasek oraz loterię fantową. Podczas wspólnej zabawy każdy uczestnik wyprawy otrzymał odznakę „Miłośnik Jury”. Atrakcje dnia musiały się kiedyś skończyć. Po południu wszyscy uczestnicy – zmęczeni, lecz bardzo radośni i zdrowi – wrócili do domów. Kolejny Rajd Młodzieżowy zorganizowany przez Regionalny Ośrodek PTTK zakończył się wielkim sukcesem.

Opiekunki rajdu: Ewa Krajewska, Monika Itczak

[widgetkit id=182]