180326 wilno

180326 wilno

Mijająca w tym roku 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę była inspiracją do zorganizowania wyjazdu uczniów naszej szkoły na Litwę. Wycieczka ta była efektem współpracy z Towarzystwem Patriotycznym „Kresy” i mogła dojść do skutku dzięki wsparciu Wiceprezydenta Częstochowy – Pana Ryszarda Stefaniaka.

W terminie 12 – 16 marca nasi uczniowie mogli zachwycać się zabytkami Wilna i nie tylko. Pierwszy dzień to zwiedzanie pięknego zamku w Starych Trokach oraz świetna zabawa w fabryce czekolady w tejże miejscowości. Młodzież, stosownie ubrana, uczestniczyła  w warsztatach, przyrządzając słodkie przysmaki. Kolejnego dnia odwiedziliśmy polską szkołę w Pakienie, w rejonie wileńskim. Placówkę tę co roku wspieramy w świątecznej akcji charytatywnej, polegającej na zbiórce artykułów szkolnych, słodyczy i zabawek. Niezwykle ciepłe przyjęcie i program – nie tylko artystyczny, jakim nas ugoszczono, wycisnęły niejedną łzę. Bardzo wzruszające spotkanie polsko-polskie zaowocowało kolejnym wsparciem, jakiego mogliśmy udzielić grupie Pieśni i Tańca „Bursztynki”, która w tym roku obchodzi pięciolecie istnienia. Podczas tego spotkania młodzież mogła się ze sobą integrować, a nauczyciele planowali dalszą formę współpracy. Wizyta ta wywarła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach i zostawiła ślad w naszych sercach. Kolejne dni to zwiedzanie urokliwego Wilna z jego zabytkami. Młodzież naszej szkoły godnie reprezentowała kraj. Pomnik Józefa Piłsudskiego „Matka i Serca Syna” na cmentarzu na Rossie – to  miejsce, gdzie uczniowie odśpiewali pieśni patriotyczne. Przy pomniku Adama Mickiewicza deklamowali Inwokację… a szkoła w Pakienie przedstawiła krótki występ artystyczny, w który spontanicznie zaangażowali się wszyscy nasi uczniowie. Cały wyjazd był wspaniałą lekcją historii, a przede wszystkim patriotyzmu.

Inicjatorem projektu była pani Iwona Górawska przy współpracy z panią Barbarą Rek. Ogromne podziękowania składamy pani Iwonie Nędzyńskiej – Mól, Wicedyrektorowi SP29, która otaczała troską całe przedsięwzięcie.

[widgetkit id=297]