Autor: Iwona Górawska

— — — — — — — — — — — — — — — —

W dniach 26-30 września trzystuosobowa grupa uczniów i nauczycieli wyjechała na wycieczkę patriotyczną  na Kresy. Nosiła ona tytuł ,,Śladami historii Polski”. W przedsięwzięciu tym brali udział uczniowie i nauczyciele szkół z Częstochowy oraz z Bielska Białej. Naszą szkołę  reprezentowali uczniowie klasy ósmej pod opieką pani Iwony Górawskiej. Podczas tego wyjazdu  wszyscy mogli poznać tradycje regionów, zwiedzić historyczne miejsca oraz spotkać się z Polakami na Wileńszczyźnie. Wszystko to mogło się odbyć dzięki Towarzystwu Patriotycznemu ,,Kresy”, którego prezesem jest ks. Ryszard Umański oraz Urzędowi Miasta Częstochowy, który reprezentowali: Wiceprezydent Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski.

Jadąc do Wilna, pierwszego dnia, odwiedziliśmy Suchowolę- miejsce, gdzie żył błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Zostaliśmy mile przyjęci przez społeczność lokalną, która zadbała o nasze potrzeby kulinarne. Tam też mogliśmy spotkać się z żyjącymi bratem i siostrą ks. Jerzego oraz  wysłuchać krótkiego wykładu na temat życia błogosławionego. Następnie wyruszyliśmy do Wilna, gdzie dotarliśmy w godzinach wieczornych. Był to dobry moment, żeby zobaczyć miasto nocą. Odwiedziliśmy Matkę Bożą Ostrobramską a następnie udaliśmy się na krótki spacer na Starówkę.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy wraz z panią przewodnik od miejsca, gdzie został ochrzczony marszałek Józef Piłsudski, potem udaliśmy się do Zułowa- jego miejsca narodzin. Tam pod historycznym dębem odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz uczestniczyliśmy w występie artystycznym przygotowanym na tę okazję. Pod pomnikiem złożone zostały także kwiaty. Historię miejsca przybliżył wiceprezydent Ryszard Stefaniak, głos zabrali także: naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz ks. Ryszard Umański. Dalsza część dnia obfitowała w integrację polsko- polską. Najpierw udaliśmy się do polskiej szkoły w Podbrzeziu, gdzie bardzo ciepło zostaliśmy przyjęci przez tamtejszą społeczność. Jak zwykle byliśmy pod wrażeniem staropolskiej gościnności, zachwyciliśmy się także występem artystycznym uczniów. Wizytę zakończyła krótka dyskoteka. Tego samego dnia pojechaliśmy do kolejnej polskiej szkoły w Mickunach, która pomieściła wszystkich uczestników wycieczki- 300 osób oraz zaproszonych gości, m.in. panią konsul, posła, senatora i wiele innych ważnych osobistości. Spotkanie to zostało uwiecznione przez  TVP Wilno. Podobnie jak w poprzednich miejscach zostaliśmy pięknie ugoszczeni i uczestniczyliśmy w gali, podczas której mogliśmy obejrzeć wspaniały  występ artystyczny tamtejszych uczniów i wysłuchać wypowiedzi zaproszonych gości. Na koniec  odbyła się  w tejże szkole kolejna dyskoteka dla uczniów, podczas której nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Nauczyciele i zaproszeni goście także mieli okazję do poznania się i odbycia wielu ciekawych i inspirujących rozmów.  Na koniec dnia udaliśmy się na cmentarz Na Rossie i uczestniczyliśmy w Apelu Poległych, który poprowadził nauczyciel i uczniowie  z częstochowskich klas mundurowych oraz organizatorzy wyjazdu. Był to kolejny wzruszający moment wycieczki, kiedy mogliśmy oddać hołd poległym żołnierzom. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do hotelu, aby nabrać  sił przed kolejnym ostatnim dniem.

Przekonaliśmy się, że na Wileńszczyźnie bije polskie serce.

Trzeci dzień był poświęcony zwiedzaniu  pięknego miasta Wilna. Pani przewodnik pokazała nam jego przepiękne zabytki: m.in. Pałac Prezydencki, Ratusz Wileński, kościoły katolickie, prawosławne i unicki. Zobaczyliśmy klasztor bazylianów z celą Konrada, miejsca gdzie żyli Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, Górę Trzech Krzyży, Katedrę i mnóstwo innych miejsc, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Uczestniczyliśmy także w mszy św. odprawionej w Ostrej Bramie przez ks. Ryszarda Umańskiego. Na koniec dnia pojechaliśmy zobaczyć XIV- wieczny zamek w Trokach, gdzie przy blasku księżyca mogliśmy podziwiać piękno jego budowli osadzonej na półwyspie między jeziorami. Tam też mogliśmy skosztować litewskich specjałów.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Częstochowy, z ogromną wdzięcznością w sercu dla organizatorów przedsięwzięcia : ks. Ryszarda Umańskiego, prezesa T.P. „Kresy” oraz Urzędu Miasta, pana Wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka i naczelnika Wydziału Edukacji pana Rafała Piotrowskiego. Dziękujemy wszystkim sponsorom, dzięki którym ta wycieczka mogła się odbyć.