Autor: Magdalena Kempa

— — — — — — — — — — — — — — — —

Nasza szkoła po raz kolejny włączała się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” – Częstochowa 2024. Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie od wielu lat jest współorganizatorem częstochowskiej akcji, którą co roku wspiera Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Głównym celem przedsięwzięcia jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz kształtowanie postaw poszanowania dla neuroróżnorodności i akceptacji osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności osób ze spektrum i ich rodzin. Ten cel przyświeca również nam jako społeczności szkolnej włączającej się corocznie w obchody Dnia Świadomości Autyzmu.

Działaniem poprzedzającym szkolne wydarzenie było zapalnie niebieskiego serca umieszczonego na forum szkoły, którego pomysłodawcą i wykonawcą był szkolny wolontariat pod wodzą opiekunek SKW i KS Unicef.

4 kwietnia w ramach obchodów uczestniczyliśmy w konferencji naukowej „Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę” zorganizowanej w Zespole Szkól Specjalnych nr 23 w Częstochowie. Nauczycielem biorącym udział w wydarzeniu była pedagog szkolna pani Kamila Mielczarek.

W piątek 5 kwietnia przyjęliśmy niebieskie barwy solidaryzując się tym samym z osobami w spektrum. Klasa 7c „uzbrojona” w niebieskie gadżety na czele z wychowawcą panią Agnieszką Kulą i psychologiem szkolnym panią Anną Baryłą uczestniczyła w Niebieskim Marszu. Robiąc pozytywny niebieski hałas, reprezentanci SP 29 przemaszerowali wraz z uczniami częstochowskich szkół, Alejami NMP.

Pamiętajmy !!! Autyzmu się nie leczy – Autyzm się akceptuje.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom SP 29 za wzięcie udziału w akcji. Z ramienia SKW i UNICEF całość koordynowały p. Kula, p. Kempa i p Bogdał.