170319 sedzia

170319 sedzia

Młodzi ludzie uwielbiają poznawać otaczający ich świat. Jednakże nie jest to wyłącznie kraina przyjemności. Wiele codziennych obowiązków dorosłego człowieka składa się z niezwykle odpowiedzialnych zadań. W ramach przygotowania uczniów do przyszłego życia, przybliżenia im pewnych zawodów i zasad obowiązujących w społeczeństwie oraz projektu „Poznajemy ciekawych ludzi” sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie – pani Sylwia Janik – Lutak odwiedziła mury naszej szkoły.

Na spotkaniu z uczniami zaprezentowała klasyczny strój sędziego, tj. togę i łańcuch z orłem. Dzieci dowiedziały się, że władza w Polsce podzielona jest na: ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą. Następnie pani Janik – Lutak przedstawiła rodzaje sądów powszechnych, które tworzą: sądy rejonowe, sądy okręgowe, sądy apelacyjne oraz Sąd Najwyższy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się objaśnienia fachowego słownictwa: immunitet, przestępstwo, prawo karne, kodeks itp. Na spotkaniu zostały także poruszone tematy nieletnich. Ku zaskoczeniu słuchaczy okazało się, że już dzieci powyżej 13 roku życia mogą podlegać odpowiedzialności w przypadku stwierdzenia demoralizacji lub popełnienia czynu karalnego.

Na zakończenie spotkania pani sędzia odpowiadała na pytania uczniów. Panie Ewa Krajewska oraz Ewa Konieczna serdecznie dziękują pani Sylwii Janik – Lutak za przyjęcie zaproszenia i przybliżenie informacji na temat władzy sądowniczej uczniom naszej szkoły.

[widgetkit id=173]