logo Szkoła pamięta

Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Tego dnia wspominamy nie tylko naszych bliskich, ale także tych, którzy odeszli, oddając życie za swoją ojczyznę zapisując się w jej historii.

W ramach akcji pod hasłem „Szkoła Pamięta” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w dniu 28 października 2021 r. uczniowie klas 2B i 3B pod opieką wychowawców udali się na cmentarz św. Rocha w Częstochowie gdzie znajduje się Krzyż Pamięci Harcerzy Szarych Szeregów Ziemi Częstochowskiej.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły od wielu lat opiekują się i dbają  o to szczególne Miejsce Pamięci Narodowej. Dzieci uporządkowały to wyjątkowe miejsce : zebrały suche liście i pozbierały gałązki.  Po wykonaniu prac porządkowych, przy pamiątkowej tablicy oraz krzyżu złożyły wiązankę okolicznościową z kwiatów w kolorze biało - czerwonym, z szarfą i widniejącym na niej napisem "Pamiętamy - Uczniowie i Nauczyciele SP nr 29 w Częstochowie". Zapaliły znicze w barwach narodowych a następnie odśpiewały hymn, po którym odmówiły modlitwę za dusze walecznych i bohaterskich Harcerzy i Żołnierzy Armii Krajowej.

Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do pogłębienia wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczniowie w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce a sprzyjająca pogoda i opadające w słonecznym blasku liście, bardzo umiliły nam tę długo pozostającą w pamięci lekcje.