170211 dbi

170211 dbi

We współczesnym świecie coraz trudniej radzić sobie bez dostępu do Internetu. W przyszłości może stać się to nawet niemożliwe. Komputer z dostępem do sieci to źródło wiedzy niosące również nieograniczone możliwości nawiązywania współpracy między szkołami na całym świecie. Korzystanie z Internetu jest bezpieczne, pod warunkiem że wiemy jak to robić. Dlatego też nasza szkoła podejmuje liczne działania w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W roku bieżącym, w dniach 6 -10 lutego zorganizowaliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorami tego przedsięwzięcia były panie: Agnieszka Czerwińska, Ewa Latos i Iwona Nędzyńska-Mól.
W ramach tej akcji dnia 7 lutego odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Lepszy Internet – stwórzmy go razem”, organizowanego przez naszą szkołę, do którego zostały zgłoszone 63 prace z 21 miast z terenu naszego kraju. Konkurs polegał na wykonaniu plakatu w dowolnym programie graficznym, na temat zawarty w tytule konkursu. Honorowy Patronat nad konkursem objęła Fundacja „Niech Się…Dzieje”.

Kolejnym wydarzeniem – 9 lutego – było spotkanie uczniów klas IV – VI z panem Robertem Majerem, asystentem prezydenta Miasta Częstochowy ds. nowych technologii oraz panem Tomaszem Gajewskim, przedstawicielem Straży Miejskiej w Częstochowie. Podczas tego spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci oraz jak postępować, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą przestępstw internetowych.
Dnia 10 lutego uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach z panią Magdaleną Celeban – Koordynatorem GIODO „Twoje dane – Twoja sprawa”. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób chronić swoją prywatność w sieci, jak chronić swoje dane osobowe.
Ponadto uczniowie klas starszych przygotowali plakaty z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci. Z uwagi na fakt, że każdy plakat różnił się tematycznie od pozostałych, stanowiły one doskonałe źródło informacji dotyczące wirtualnego świata.

Na zajęciach komputerowych zapoznano uczniów ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie niebezpiecznych i trudnych sytuacji. Pod okiem nauczyciela informatyki uczniowie nagrywali krótkie filmy dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
Realizacja projektu edukacyjnego została zarejestrowana w postaci reportażu filmowego.
Jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych działań, wzbogaciliśmy wiedzę i świadomość uczniów. Wierzymy, że będą unikać wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem oraz z rozwagą korzystać z możliwości, jakie daje im globalna sieć.

170211 dbi zc

[widgetkit id=158]