Autor: Monika Itczak

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

Uczniowie klasy 2a i 2b z wielkim zaangażowaniem przystąpili do realizacji I modułu „Matematyka na drodze” z projektu „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki 2022/2023’’ opracowanego przez wydawnictwo MAC. W ramach tego modułu uczniowie obejrzeli film o przygodach Natalki i Antka. Następnie dzieci przygotowały się do spaceru. Zabrały ze sobą zeszyty, usztywnione podkładki oraz ołówki. Wybrały się na spacer w okolice szkoły. Uczniowie uważnie rozglądali się, obserwując oraz pisząc lub rysując elementy, które są ważne na drodze i jednocześnie związane z matematyką: kształty, liczby, linie i kierunki. Wszyscy uczniowie solidnie notowali swoje spostrzeżenia. Była to też okazja do przypomnienia ważnych dla dzieci zasad ruchu drogowego ze zwróceniem uwagi na to, że elementy matematyczne na drodze porządkują ruch i zapewniają bezpieczeństwo. W czasie spaceru uczniowie ćwiczyli umiejętności przechodzenia przez jezdnię w miejscach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej oraz w miejscach z sygnalizacją świetlną. Po powrocie do szkoły dzieci, pracując w grupach, przeniosły swoje informacje na kartkę papieru, tworząc mapę myśli. Następnym etapem realizacji projektu było wykonanie zadań na kartach pracy – rozwiązywanie zadań z treścią dotyczących obliczenia odległości między miejscowościami oraz zamiany jednostek długości.

W czasie realizacji modułu projektu uczniowie rozwijają samodzielność oraz wykorzystują posiadaną wiedzę w życiu codziennym. Zwiększają kompetencje matematyczne i rozwijają zainteresowania matematyką.