160927 grzyby

160927 grzyby

Jesień to czas, który wszystkim kojarzy się z przyjemnym grzybobraniem. Aby jednak wiedzieć, jak uniknąć zatrucia, trzeba posiąść odpowiednią wiedzę. I tak we wtorek 27 września uczniowie klasy Va, pod opieką wychowawcy pani Katarzyny Głębiewskiej, wzięli udział w wystawie poświęconej różnym gatunkom grzybów, którą zorganizowała w swojej siedzibie Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przyglądały się grzybom, które trafiły na wystawę prosto z lasu. Szczególną uwagę zwróciły na różnice między gatunkami jadalnymi, a niejadalnymi czy trującymi, które zawierają śmiercionośne toksyny. Oględzinom – nawet pod lupą – towarzyszyły liczne pytania, na które wprawnie i cierpliwie odpowiadała pani prowadząca prelekcję. I tak dowiedzieliśmy się, kim jest mykolog, że grzyby – wbrew ogólnym opiniom – mają w sobie wartościowe składniki, jak białko czy witaminę C, w końcu, jakie bywają objawy zatrucia. Dzieci uświadomiły sobie, że grzybobranie to bardzo przyjemna rozrywka, jednak niesie ona w sobie spore ryzyko – trzeba po prostu znać się na grzybach, a w razie wątpliwości korzystać z „Atlasu grzybów”.

Organizatorom jeszcze raz bardzo dziękujemy za te pouczające zajęcia, a wszystkich zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

[widgetkit id=110]