Autor: Iwona Nędzyńska-Mól

— — — — — — — — — — — — — —

Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo

Zbliża się szczególny czas Świąt Wielkiej Nocy, które dla nas Polaków są jednymi z najważniejszych dni w roku. Dla naszych rodaków na Ukrainie będzie to czas bardzo trudny ze względu na doświadczanie wojny, zagrożenia życia swojego i bliskich, niepewności jutra, często utraty ich całego dobytku.
Dlatego wspólnie możemy podarować naszym rodakom nadzieję i pamięć. Dzięki naszym darom będą wiedzieli, że ktoś ich wspomina w świątecznym czasie, że nie zostali sami, opuszczeni.
Zwracam się do Państwa z prośbą o włączenie się do ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pod hasłem „Wielkanocna paczka dla Rodaków w Ukrainie”.

DLA KOGO PACZKA?
Na paczki czekają osoby polskiego pochodzenia, które pozostały na Ukrainie. Są to najczęściej ludzie starsi, ubodzy i nieporadni nawet w czasie pokoju, nie wspominając o czasie wojny. Teraz przeżywają bardzo
dramatyczny okres.

GDZIE PRZEKAŻEMY PACZKI?
Wielkanocne Paczki dowieziemy m.in. do rodaków w rejonach: wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim. Również do naszych (Wspólnoty Polskiej) Domów Polskich w Barze i
Samborze oraz stacji humanitarnych „Dobre Serce”, które współtworzy Stowarzyszenie. Partnerami akcji Wielkanocnej Paczki są Domy Polskie w Barze i Samborze.

CO WKŁADAMY DO PACZKI?
Ze względu na pogarszającą się obecnie sytuację dostępu do towarów spożywczych na Ukrainie w naszej akcji koncentrujemy się na zbiórce trwałych artykułów żywnościowych.
Paczki będą standaryzowane. We wszystkich znajdą się te same produkty. Darczyńców prosimy o przynoszenie wyłącznie artykułów wyszczególnionych poniżej na liście. Oczywiście każdy może dostarczyć to co zdoła i uzna
za stosowne, ważne jednak, aby udało się skompletować zestawy, których skład skonsultowaliśmy z naszymi ośrodkami niosącymi pomoc na terenie Ukrainy.
Jeżeli ktokolwiek zdobędzie się na gest przekazania całego zestawu, wdzięczność nasza i obdarowanych nie będzie miała granic.

MIEJSCE ZBIÓRKI
Dary zbierają na terenie szkoły Wolontariusze SKW pod opieką p. Ewy Bogdał i Agnieszki Kuli. Paczki można też zostawiać w sekretariacie szkoły od 7:30 do 15:30 każdego dnia. Zbiórka trwa do 5 kwietnia
2022 roku, aby móc dostarczyć na Ukrainę paczki potrzebującym przed Świętami Wielkanocnymi.

LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE ZBIERAMY I KTÓRE ZNAJDĄ SIĘ W PACZCE ŚWIĄTECZNEJ:

     1. Olej;
     2. Makaron;
     3. Konserwa rybna;
     4. Konserwa mięsna;
     5. Cukier;
     6. Mąka;
     7. Kasza gryczana;
     8. Kasza manna;
     9. Herbata;
     10. Kawa;
     11. Płyn do mycia naczyń;
     12. Szampon;
     13. Mydło;
     14. Płyn do prania;
     15. Żel do kąpieli;
     16. Pasta do zębów;
     17. Czekolada/paczka cukierków