Autor: Anna Krygier

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

W naszej szkole, w dniach 03-04 marca b.r. uczniowie wszystkich klas I-III wzięli udział w zajęciach profilaktycznych trzeciej edycji Wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”, których zadaniem było przypomnienie dzieciom o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, stąd w  poszczególnych klasach oprócz pogadanek dotyczących szeroko rozumianej profilaktyki zdrowia i jago ochrony na podstawie plakatów oraz udostępnionych materiałów (kolorowanek, krzyżówek), uczestniczyli oni w różnorodnych aktywnościach. Uczniowie wykorzystując nowoczesne technologie komunikacyjno-informacyjne oglądali bajki i filmy o koronawirusie, korzystali z platform edukacyjnych, uzupełniali piramidę zdrowego stylu życia, słuchali i śpiewali piosenkę „Przegoń wirusa”. Ponadto tworzyli bariery przeciwwirusowe z obręczy hula-hop i folii typu stretch, ozdabiali jednorazowe maseczki ochronne znakiem STOP dla wirusów. Najmłodsi uczniowie wykonali gazetkę tematyczną „Kiedy trzeba myć ręce?” z obrazków własnoręcznie pokolorowanych, poznawali kolejne etapy „Instrukcji mycia rąk” ucząc się wierszyka.

Jednym z ciekawszych wydarzeń w ramach akcji było zaprojektowanie i wykonanie według własnych pomysłów dzieci „Antywirusów”, które będą pomagały chronić ich zdrowie przed wszelkimi wirusami. Uczniowie byli niezwykle kreatywni, tworzyli wykorzystując różnorodne materiały. Powstały bardzo ciekawe, kolorowe prace indywidualne i zbiorowe, zarówno w formie płaskiej, jak i przestrzennej.

Mamy nadzieję, że zdobytą na zajęciach wiedzę, wszyscy będziemy stosować w praktyce.