Autor: Ewa Bogdał

— — — — — — — — — — — — — —

10 listopada społeczność szkolna uczestniczyła w apelu z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem o godzinie 11.11 Mazurka Dąbrowskiego. Tym samym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie klasy VIIc  przypomnieli krótko drogę Polski do odzyskania niepodległości.  Zwrócili uwagę na fakt, że odzyskanie kraju, który zniknął z mapy Europy, wymagało poświecenia i determinacji wielu osób, a o sukcesie przesądziła nieugięta walka Polaków i ich pamięć o ojczyźnie. Ta walka i pamięć wyrażone zostały w czasie apelu w formie układu tanecznego.
Uczniowie zdefiniowali też słowo: „wolność”  i przypomnieli, szczególnie ważne w obliczu ostatnich konfliktów zbrojnych stwierdzenie: „wolność nie jest nam dana raz na zawsze”.
Podsumowaniem apelu był wykonany przez chór utwór: „Chłopców z Placu Broni” pt.: „Kocham wolność”.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Nędzyńska Mól;  zwróciła uwagę na niezwykłe znaczenie Święta Odzyskania Niepodległości, rozumienie, czym jest wolność  oraz wyrażanie patriotyzmu współcześnie. Tego dnia, nasi uczniowie dali wyraz postawy patriotycznej, także poza murami szkoły, ponieważ wraz z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 32 i młodzieżą z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, wzięli udział w sadzeniu drzewek przekazanych miastu przez Fundację „Odzyskaj Środowisko”.

Pani dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie apelu: poczet sztandarowy: Zofia Pacud, Oliwia Kałuża, Oskar Wręczycki – opiekun pani Małgorzata Janiszewska; część artystyczna:  Lena Dziemidok, Jan Wrazidło, Zuzanna Bidzińska, Kaja Oczkowicz, Paulina Kożuch, Lena Malicka i  Łukasz Krzentowski; zespół taneczny: Zuzia Zawieja, Zosia Sznober, Mira Zimny, Natasza Ulman, Julia Warzyszyńska, Nikodem Trąbczyński, Gosia Słomka, Pola Jędrzejewska i Marcel Pilarski przygotowani przez panią Małgorztę Wachecką; chór – pod kierunkiem pana Przemysława Tomzy; obsługa techniczna: Michał Rogala, Bartłomiej Kała; gitara: Mikołaj Sypek.

Koordynator: Ewa Bogdał; dekoracje i wszelka pomoc panie Magdalena Kempa i Ksenia Turniak; zdjęcia pani Renata Gajda.