190930 alpaki

190930 alpaki

Alpaki należą do ssaków parzystokopytnych. Odżywiają się wyłącznie roślinami. Z tego względu zalicza się je do roślinożerców. Zwierzęta te są hodowane przede wszystkim na terytorium Ameryki Południowej. Jednak ich hodowla możliwa jest praktycznie na każdym kontynencie Ziemi. Również w Polsce istnieją hodowle alpak, które nazywa się alpakarniami. W słoneczny pierwszy dzień jesieni, uczniowie klasy IIIc odwiedzili taką alpakarnię zlokalizowaną w Poczesnej koło Częstochowy. Na pięciohektarowym terenie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z tymi niesamowitymi zwierzętami. Jednak na wstępie grupa została zaznajomiona z historią alpak. Dzieci dowiedziały się m.in. o ich naturalnym występowaniu, wykorzystaniu przez człowieka oraz pochodzeniu. Nie zabrakło także kilku słów odnoszących się do ich charakterystyki biologicznej oraz właściwej hodowli (strzyżenie, korekta zębów i kopyt, właściwe karmienie). Po takim krótkim, lecz merytorycznie intensywnym wstępie, grupa miała możliwość bezpośredniego karmienia alpak. Każde dziecko otrzymało garść trawy, którą następnie karmiło zwierzęta. Jednak wizytująca alpakarnię klasa IIIc oprócz alpak, miała również okazję poznać innych jej mieszkańców. Wśród zwierząt poznały także: kozy afrykańskie, zebrę stepową, osła, miniaturowe kangury,  mundżaka chińskiego, wielbłąda Karola, żurawia Basię. Największe wrażenie na dzieciach wywarł mundżak chiński. Jest to jeden z najmniejszych przedstawicieli jeleniowatych na świecie. Średnia długość ich ciała to 95cm, a masa to jedyne 10 – 18kg. Należy do parzystokopytnych i z reguły prowadzi samotny tryb życia.

Po spotkaniu z mieszkańcami alpakarnii, dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w warsztatach, których nadrzędnym celem było pobudzenie ich dziecięcej wyobraźni. Podczas zajęć praktycznych każdy mógł się wykazać, lepiąc alpakę z gliny. Mimo licznych drobnych kłopotów z uformowaniem kształtu zwierzęcia, po chwili można było dostrzec pierwsze efekty pracy dzieci. Każda alpaka była inna i wyjątkowa. Po tak intensywnie spędzonym czasie, specjalnie dla grupy zorganizowano ognisko. Dzieci samodzielnie piekły kiełbasę oraz pieczywo. Wśród uczniów można było usłyszeć głosy zadowolenia i radości z pobytu w alpakarnii. Z solidną dawką nowej wiedzy, uzbrojone w wielkie doświadczenie i z uśmiechem na twarzy dzieciaki wróciły do szkoły.

[widgetkit id=461]