Autor: Ewa Bogdał

Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu z założenia działają bezinteresownie na rzecz innych. Opiekunowie dokładają wszelkich starań, by celem każdego człona było pomaganie, a nie jedynie uzyskanie dodatkowych trzech punktów na świadectwie. Stąd częste spotkania w piątkowe poranki, szybkie decyzje i niestandardowe akcje. Konieczna jest burza mózgów, by podjąć działania możliwe dla trzynastolatków lub czternastolatków i pozwalające na przestrzeganie aktualnego reżimu sanitarnego. Okazuje się jednak, że „dla chcącego, nic trudnego”, a przestrzeń na pomaganie zawsze się znajdzie. Można na przykład: dokarmiać ptaki, szyć ekologiczne torby, tworzyć filmiki promujące ochronę środowiska, propagować solidarność z potrzebującymi, odśnieżać, dbać o rośliny czy pomagać najmłodszym zaadaptować się na nowo w szkole po powrocie ze zdalnego nauczania…. Działania naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu są dostrzegane i doceniane także przez środowisko pozaszkolne.

Miło nam poinformować, że Szkolny Klub Wolontariatu otrzymał wyróżnienie w kategorii: wolontariat grupowy podczas XV Gali Wolontariatu Edycja 2021. Byliśmy jedynym nagrodzonym wolontariatem szkolnym, zatem jest to niemałe osiągnięcie. Laureatem została Grupa Częstochowskich Streetworkerów Bezdomności – zespół dorosłych wolontariuszy zgłoszony przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”. Mamy nadzieję, że wyróżnienie naszego SKW będzie motywacją do działań dla młodszych uczniów. Wszystkich zachęcamy do zapoznania się z wynikami XV Gali Wolontariatu http://agape-czestochowa.org/xv-gala-wolontariatu/, a przede wszystkim z działaniami laureatów wolontariatu grupowego tegorocznej edycji – mogą oni stać się nieocenioną inspiracją dla każdego http://agape-czestochowa.org/film-o-czestochowskich-streetworkerach-bezdomnosci/.

Szkolny Klub Wolontariatu