Autor: Renata Gajda

— — — — — — — — — — — — — —

Patriotyzm ma różne oblicza. Po pierwsze dbaj o swój kraj, czyli o swoje – i innych – zdrowie, rozwój intelektualny, kulturę sensu largo. Po drugie pamiętaj, celebruj, ciesz się historycznymi sukcesami. Nie tylko sportowymi. Dlatego 17-19 maja 2024 przedstawiciel naszej szkoły – pani Renata Gajda wraz z nauczycielami z  częstochowskich szkół brała udział w X Światowym Zjeździe Nauczycieli. Impreza odbyła się we Włoszech w ramach projektu „Polacy Światu. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W 80. Rocznice Bitwy pod Monte Cassino”.

Uroczystą inaugurację projektu uświetnili swoją obecnością: Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, senator Bogdan Borusewicz oraz doradca Marszałek Senatu RP ds. Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz.

Wszyscy uczestnicy zjazdu wzięli udział w obchodach rocznicowych walk o klasztor na wzgórzu Monte Cassino. Były kwiaty składane pod pomnikiem 6 Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piediemonte San Germano, oddano hołd poległym żołnierzom na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, zapalono znicze przy grobie generała W. Andersa. Wszystko, aby godnie uczcić tę bezprecedensową determinację, altruizm, waleczność naszej armii na obcym terytorium.