161217 politechnika

161217 politechnika

Uczniowie SP 29 – klasa IIIc wraz z wychowawcą mgr Ewą Krajewską – uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na Politechnice Częstochowskiej. Wydarzenie miało miejsce na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Pracownicy Instytutu Technologii Mechanicznych, dr inż. Rafał Gołębski oraz dr inż. Piotr Paszta, zaprezentowali możliwości obróbki skrawaniem i obróbki formowania plastycznego różnych materiałów. Dzieci poznały właściwości stali i aluminium oraz ich podatność na działanie różnych czynników zewnętrznych. Na tokarce sterowanej numerycznie można było zaobserwować proces obróbki tokarskiej wałka duraluminiowego, z którego powstała choinka. Nie lada zaskoczeniem był fakt, iż po obróbce choinka była bardzo gorąca.

Na frezarce sterowanej numerycznie wyfrezowany został ciekawy kształt, także choinka – ale w płaszczyźnie 2D. Pokaz skrawania dopełnił pokaz obróbki grawerskiej na ploterze frezującym 3D. Wygrawerowany został projekt tarczy szkolnej SP 29 oraz logo Politechniki Częstochowskiej.
Na koniec spotkania na halę maszyn wjechał Łazik Marsjański. Łazik został zaprojektowany i zbudowany przez członków Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn. Wyposażony jest on w sześć kół – każde z niezależnym napędem oraz w uniwersalny manipulator napędzany siłownikami elektrycznymi. Dzieci miały możliwość sterowania łazikiem, było to nie lada wyzwanie, ale wszyscy poradzili sobie z tym doskonale.
Za bardzo miłe przyjęcie, wspaniałe pokazy oraz ogrom fantastycznej wiedzy serdecznie pragnę w imieniu dzieci oraz swoim podziękować dr inż. Rafałowi Gołębskiemu, dr inż. Piotrze Paszta, członkom KNKPUMiM oraz pracownikom uczelni.

[widgetkit id=141]