Autor: Magdalena Kempa

— — — — — — — — — — — — —

Czym jest autyzm? Czy to choroba? Czy można ją wyleczyć? Czy cierpią na nią tylko dzieci?

Myśląc o autyzmie, wiele osób może zadawać sobie powyższe pytania. Nasza wiedza na ten temat zazwyczaj jest ograniczona, a przecież według danych Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 dzieci.

Właśnie dlatego 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jest to okazja do edukowania społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także do wsparcia osób cierpiących na to zaburzenie i solidarności z nimi. W jaki sposób możemy to zrobić? Przede wszystkim ważne jest szerzenie wiedzy o autyzmie, zwłaszcza wśród najmłodszych.

Kolejny rok z rzędu postanowiliśmy czynnie zaangażować się w akcję „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”, która jak zawsze zakończyła się powodzeniem. Solidaryzując się z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami 3 kwietnia społeczność szkolna ubrała się na niebiesko. Warto wiedzieć, że kolor niebieski symbolicznie przyjęło się za kolor autyzmu.

Do akcji aktywnie włączyli się Wolontariusze SKW oraz Klubu Szkół UNICEF „zapalając” – dekorując szkołę na niebiesko. Wolontariusze pod opieką p. Kempy oraz p. Kuli postanowili  także zrealizować zajęcia edukacyjne wśród młodszych kolegów i koleżanek w ramach zajęć świetlicowych.

Serce dla autyzmu – to tytuł pogadanki o autyzmie, którą przeprowadziły p. Swodczyk i p. Dąbrowska w klasach młodszych. Efektem końcowym było wykonanie „Serca dla autyzmu”, które zawisło na forum szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, szczególnie Wolontariuszom za zaangażowanie, paniom Swodczyk i Dąbrowskiej za pomoc i wsparcie w działaniach. Z ramienia SKW i UNICEF całość koordynowały p. Kula i p. Kempa.