Autor: Magdalena Kempa

— — — — — — — — — — — — —

Z okładką książki jest trochę tak, jak z opakowaniem produktu – kupujemy ją wzrokiem. Nie zawsze szukamy konkretnej książki czy powieści naszego ulubionego pisarza, czasem chcemy zapoznać się z nowym autorem czy innym rodzajem literatury – wówczas większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupu ma właśnie okładka.

Obwoluta książki ma większe znaczenie niż nam się wydaje. Jeśli mamy do wyboru dwa wydania jednej powieści, z pewnością kupimy to, które bardziej przyciąga nasz wzrok. Okładka to przekaz. Wszystkie elementy, z których się składa, są istotne i mają pewną rolę do odegrania. 

Pomysłodawcy II Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Artystyczny „Do zaczytania jeden krok” chcieli w ten sposób zainteresować dzieci i młodzież  literaturą, zachęcić ich do twórczego wysiłku, sprowokować do samodzielnej interpretacji utworu i kreatywnego operowania informacjami pozyskiwanymi z różnych źródeł, czyli po prostu do czytania, myślenia, zabawy, wyrażania siebie.

31 marca konkurs został rozstrzygnięty. Honorowy patronat nad nim objął  Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Zgłoszonych do konkursu zostało 23 prac z 12 szkół podstawowych z różnych miejscowości województwa śląskiego. Uczestnicy mieli za zadanie własnoręcznie wykonać projekt obwoluty do książki „Powrót taty” Adama Mickiewicza dla uczniów klas IV- VI  lub „Świtezianka” tego samego autora dla uczniów klas VII-VIII. Taki wybór książek był związany z upamiętnieniem dwusetnej rocznicy wydania Ballad i romansów przez wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza. Oprócz szaty graficznej ważnymi elementami każdego projektu były: informacja o autorze, ciekawa recenzja, adekwatny do strony tytułowej cytat, technika: collage oraz wykorzystanie materiałów recyklingowych.

Zewnętrzna komisja w składzie: przewodnicząca mgr Ewa Powroźnik– Prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Dudy – Gracza oraz członkowie: mgr Sylwia Kurcab – ekspert, konsultant do spraw artystycznych Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz mgr Małgorzata Płatek – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Częstochowie im. gen. Władysława Sikorskiego, nauczyciel języka polskiego dokonała oceny nadesłanych prac.

W ocenie szczególną uwagę zwrócono na:

– zgodność z wytycznymi regulaminu,
– trafność i oryginalność obwolut,
– walory artystyczne,
– oryginalność zamieszczonych tekstów,
– poprawność merytoryczna, ortograficzna, interpunkcyjna,
– wykorzystanie materiałów recyklingowych.

Nadesłane na konkurs prace wyróżniały się dużą różnorodnością, co wymagało od twórców kreatywności i twórczego podejścia do tematu. Oryginalne, a przy tym rzeczowe teksty zamieszczone na obwolutach były odzwierciedleniem dobrej znajomości treści utworu, umiejętności interpretacji i wykorzystania informacji.


Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców konkursu:

Kategoria – klasy IV-VI

I miejsce: Piotr Wójcik, Szkoła Podstawowa nr 29
                im. Królowej Jadwigi w Częstochowie

II miejsce: Milena Bąk, Szkoła Podstawowa
                  im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach

III  miejsce: Konstancja Hołodniuk, Szkoła Podstawowa nr 16
                    im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie


Kategoria – klasy VII-VIII

I miejsce: Bartosz Bąk, Szkoła Podstawowa
                 im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach

II miejsce: Mateusz Kubik, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
                  im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie

III miejsce: Alicja Grabowska, Szkoła Podstawowa nr 12
                   im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie


Dla zwycięzców konkursu przewidziane są dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie 22.04.2022 r., o godz. 13.00.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie i zapraszamy za rok.