Autor: Magdalena Kempa

— — — — — — — — — — — — —

Czego nie wiemy o autyzmie, a co na zawsze może zmienić Nasze postrzeganie tego zaburzenia rozwoju i lepiej zrozumieć ludzi z autyzmem?

  1. Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.
  2. Autyzmu powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia.
  3. ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
  4. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150 – jako że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie.
  5. Mimo iż, wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.

Dlatego chcemy to zmienić!!! Jeden prosty ruch: ubranie się społeczności SP 29 w kolorze niebieskim oznacza jej solidarność z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami.

Nasza szkoła po raz kolejny włączała się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) – „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” – Częstochowa 2022. W tym roku przyjmowano niebiesko – żółte barwy solidaryzując się jednocześnie z obywatelami Ukrainy.

Rozświetlając budynek naszej szkoły na niebiesko, pojawiliśmy się na wirtualnej mapie Niebieskiej Częstochowy, na której umieszczono wszystkie instytucje naszego miasta, które 2 kwietnia zapaliły się na niebiesko.

1 kwietnia w ramach obchodów uczestniczyliśmy w konferencji naukowej „Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę” zorganizowanej w Zespole Szkól Specjalnych nr 23 w Częstochowie

Wzięliśmy także udział w konkursie pt. Niebieska szkoła przyjazna osobie ze spektrum autyzmu” organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie, Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi „Daj mi czas” oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowa, co sprawiło nam ogromną satysfakcję i przyniosło same korzyści. Znaleźliśmy się wśród grona tylko 13 szkół z Częstochowy, które podjęły się tego zadania i przez ostatni rok realizowały działania wg modelu „Niebieskiej szkoły”.