Tegoroczne, ogólnoszkolne obchody dni europejskich czyli „Szkolny Maraton Europejski” odbywał się w terminach od 11 do 29 stycznia (przygotowania), wielki finał rozegrał się zaś w dniach od 30 stycznia do 1 lutego. Poziom europejskich mistrzostw był bardzo wysoki, a zaangażowanie konkursowiczów przerosło najśmielsze oczekiwania i przysporzyło wiele dylematów jurorom. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału zarówno w sprawdzonych i dobrze znanych konkursach: wiedzowych, plastycznych i muzycznych, jak i w nowościach, takich jak hiszpański pokój niespodzianek czy pokaz mody europejskiej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i wychowawców mogliśmy podziwiać niezwykłą galerię prac „Symbole Europy – Eurolandmarks”. Wszystkie plakaty zachwycały kreatywnością, artystycznym wysiłkiem manualnym, czyli uwodziły rustykalnym urokiem rękodzieł dzieci i młodzieży.
Za swoje niebanalne prace pierwsze miejsce zdobyły klasy: Vb (symbole Francji) i IVb (symbole Słowenii). Opiekunem konkursu i głównym jurorem była pani Katarzyna Stefańczyk. Jako że muzyka łagodzi obyczaje, a przynajmniej pomaga odreagować stresy – także szkolne – pani Katarzyna Tobijańska poprowadziła konkurs (karaoke) na Europrzebój. Tu bezkonkurencyjne okazało się wykonanie utworu Alvaro Soler’a „Sofia” przez klasę Vc. Na wysokości zadania stanęli również nasi najmłodsi uczniowie. Klasy I-III wzięły udział w konkursie „Barwy Europy”, gdzie prezentowały nie tylko barwy wylosowanych państw, ale również strojami i charakteryzacją odzwierciedlały postacie historyczne, współczesne czy też znane z literatury i filmu. Tu mistrzowskimi klasami okazały się IIc (Rumunia) i Ic (Cypr), ex ae quo zdobywając pierwsze miejsce. Opiekunem tego konkursu była p. Anna Baros, a wspierała ją pani Anna Klecha-Suchanek. Starsza młodzież: klasy VII-VIII SP i III gimnazjum mogły sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując mniej i bardziej poważne zadania testowe w przygotowanym przez panią Agnieszkę Glenc europejskim quizie. Bezkonkurencyjni tutaj okazali się uczniowie klasy IIIb. Piewrszą z nowości w naszych obchodach był konkurs Euro High Fashion, gdzie reprezentant każdej klasy mógł zaprezentować outfit inspirowany ludowym strojem wylosowanego państwa. Jury w składzie: p. Chęcińska, p. Tobijańska i p. Głębiewska zdecydowało, że na pierwsze miejsce zasługują klasy: IVd (Bułgaria) i VIb (Malta). Opiekunem tego konkursu była p. Ewelina Brodzińska, a wspierały ją z wielkim zaangażowaniem uczennice klasy VIIa Julia Nocuń i Nel Trelowska. Strzałem w dziesiatkę okazała się druga nowość tegorocznych dni europejskich, a mianowicie trochę mroczny, nieprzewidywalny, tajemniczy – hiszpański pokój niespodzianek. Odważni uczniowie, którzy pozwolili się zamknąć w sali 213 musieli użyć intelektu, sprytu i oczywiście znajomości języków obcych, aby w stosownym czasie znaleść pasujący klucz i opuścić pokój. Najszybciej z zadaniem poradziła sobie klasa IIIb gimnazjum. Uczniowie mogli również rozpieszczać swe podniebienia, delektując się europysznościami rodem z Francji; w kawianni UNICEF-u – serwowane były French Crepes (a po polsku naleśniki) z różnymi nadzieniami. Pokój niespodzianek i Cafe z sercem przygotowała pani Małgorzata Janiszewska wraz z uczniami klasy IIIe gimnazjum. Najbardziej zaangażowane klasy i uczniowie zostali docenieni i wyróżnieni pozytywnymi wpisami w zeszytach spostrzeżeń, a dyplomy i nagrody rzeczowe zostały wręczone podczas apelu podsumowującego osiągnięcia pierwszego półrocza.
Koordynatorki akcji, panie: E. Brodzińska i M. Janiszewska oraz cały zespół nauczycieli języków obcych dziękuje za aktywne włączenie się w SME i gratuluje wszystkim zaangażowanym uczniom, ich rodzicom i wychowawcom.
[widgetkit id=416]