W ramach działań związanych z upamiętnieniem przypadającej w 2021 roku 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, nasza szkoła dołączyła do projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy”. Działania związane z projektem realizowane były od września 2021r do stycznia 2022r.

Projekt realizowali nauczyciele historii:

Elżbieta Chęcińska – koordynator projektu
Małgorzata Blachnicka – Kajdzik

Projekt miał na celu:

 • Upamiętnienie ofiar stanu wojennego,
 • Zapoznanie uczniów klas VII i VIII z wydarzeniami wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i jego skutkami dla społeczeństwa, oraz konsekwencjami dla działaczy opozycji,
 • Uwrażliwienie młodzieży na krzywdę, która spotkała działaczy opozycji podczas trwania stanu wojennego,

W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

 • W październiku szkole powstało miejsce patriotyczno–historyczne dotyczące wydarzeń grudnia 1981r,
 • W ramach projektu nauczyciele historii uczestniczyli w następujących wykładach:
  • 11 października 2021 roku w wykładzie “Znane i nieznane – o Solidarności lat osiemdziesiątych na Podbeskidziu”,
  • 21 października 2021 roku w wykładzie pt. Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek “Solidarność” w Regionie Częstochowskim.
 • W listopadzie wszystkie klasy VII i VIII uczestniczyły w zajęciach dotyczących wydarzeń stanu wojennego. W lekcjach wykorzystano materiały IPN oraz wspomnienia świadków tamtych czasów.
 • W listopadzie klasy VII i VIII obejrzały film dokumentalny “Nie zabierajcie mamy”, który miał na celu przedstawienie nieopowiedzianych dotąd historii działaczek “Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w czasie stanu wojennego w Polsce (13 XII 1981r – 22 lipca 1983r.). Po emisji filmu odbyły się ciekawe rozmowy, podczas których uczniowie dzielili się wspomnieniami swoich babć, prababć dotyczących czasów stanu wojennego.
 • 13 grudnia o godzinie 13:13 wszyscy w naszej szkole uczcili minutą ciszy ofiary stanu wojennego. Tego samego dnia wzięliśmy też udział w akcji pt. “Zapal światło wolności”, o godzinie 19:30 w swoich domach uczniowie zapalili świece dla ofiar stanu wojennego.
 • Na koniec projektu uczniowie wzięli udział w akcji pt. “Laurka dla bohatera stanu wojennego”. Prace uczniów zostały przekazane do Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie.